··· ···
··· ···
··· ···

Wygrana z Belgią i awans do mistrzostw świata juniorek w Meksyku

Polska pokonała w Wieliczce Belgię 3:1 (25:17, 28:30, 25:13, 25:17) w meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata juniorek U20. Biało-czerwone odniosły komplet zwycięstw i awansowały do mistrzostw świata, które zostaną rozegrane od 14 do 23 lipca w Boca del Rio i Córdobie (Meksyk). W drużynie biało-czerwonych zagrało kilka zawodniczek mających doświadczenie z występów w ORLEN Lidze m.in. Justyna Łukasik, Monika Fedusio i Alicja Grabka..

Polska: Grabka, Górecka, Murek, Łukasik, Różyńska, Gryka, Stenzel (L) oraz Łysiak, Nowicka, Świrad, Lipska.

Wyrównana gra toczyła się do stanu 5:5. Teraz Polki zdobyły cztery kolejne przewagi i do końca seta utrzymywały bezpieczną przewagą. Ostatni punkt z zagrywki zdobyła Julia Nowicka, pieczętując w ten sposób dobry występ biało-czerwonych. Sześć punktów w tym fragmencie partii zdobyła Natalia Murek, popisując się m.in. mocnym serwisem.

W drugim secie Belgijki szybko objęły prowadzenie 5:0, a była to w dużej mierze zasługa serwisu ich kapitan Charlotte Coppin. Polski zespół nie załamał się. Przy ogłuszającym dopingu publiczności walczył o każdą piłkę i po punkowej zagrywce Aleksandry Gryki wyrwnał na 11:11, a za chwilę po udanej akcji na siatce było 12:11 dla gospodyń. Jednak w kolejnych akcjach lepsze były rywalki, które prowadziły m.in. 16:12 oraz 21:15. Polski zespół wyrównał i niewiele brakowało, że wygrał tę partię. Natalia Murek po dwóch partiach miała już 16 zdobytych punktów.

W dwóch kolejnych partiach był zespołem wyraźnie lepszym. Podopieczne trenera Wiesława Popika zasłużenie wygrały, rewanżując się za porażkę 1:3 w turnieju I rundy kwalifikacji w Portugalii.

- Drużyna rozegrała w Wieliczce trzy bardzo dobre spotkania - powiedział po meczu trener reprezentacji Polski Wiesław Popik. - W pierwszym, trzecim i czwartym secie gry z Belgią mieliśmy wyraźną przewagę. Zasługę w awansie do mistrzostw świata mają również zawodniczki, które brały udział w przygotowaniach. One rywalizowały o miejsce w reprezentacji, zmuszając swoje koleżanki do jeszcze więksego wysiłku. Wszystkie pracowały bardzo ciężko.

Trener Wiesław Popik podkreślił, że reprezentantki Polski zdały w Wieliczce sportowy egzamin. Teraz czeka je zupełnie inna próna, ale tak samo ważna albo może nawet ważniejsza - matury. - Ze względu na przygotowania do tego turnieju egzaminy zostały przełożona. Nie mam wątpliwości, że na mistrzostwa świata do Meksyku wszystkie polecą ze świadectwami dojrzałości - zakończył trener Wiesław Popik.

Dla rozgrywającej reprezentacji Polski Alicji Grabki wyjazd do Meksyku będzie najbardziej egzotyczną podróżą w życiu. - Oczywiście najpierw muszę zakwalifikować się do reprezentacji, a to nie będzie takie łatwe - powiedziała zawodniczka Legionovii Legionowo. - W trzecim i czwartym secie meczu z Belgią pokazałyśmy komu należy się awans. Na pewno ze swojej gry wyeliminowałyśmy sporo błędów.

Mecze w Wieliczce oglądał Dawid Murek, który gorąco kibicował naszej drużynie, w której jedną z kluczowych ról grała córka byłego reprezentanta Polski - Natalia. - Spodziewałem się ciężkiego spotkania. W prognozach przed turniejem Belgia miała być najtrudniejszym rywalem - powiedział Dawid Murek. - Spotkanie było nerwowe, na co wpływ miała stawka rywalizacji. Zawodniczki wygrały ważny mecz. Uważam, że mamy dobry zespół i młodzież nam się rozwija.

Trenerka drużyny belgijskiej Fien Callens podkreśliła, że miała świadomość siły reprezentacji Polski. - Nie miałyśmy wątpliwości, że jest to dobry zespół - powiedziała. - Mój zespół zostawił serce na boisku, ale rywal był silniejszy. Cieszymy się, że mogłyśmy zagrać w Wieliczce, gdzie zostałyśmy bardzo ciepło przyjęte, a cały turniej został świetnie zorganizowany.

Reprezentacja Polski juniorek na turniej kwalifikacyjny w Wieliczce do 2017 FIVB U20 Women Volleyball World Championship:

rozgrywające: Julia Nowicka, Alicja Grabka
atakujące: Martyna Łukasik
środkowe: Kinga Różyńska, Martyna Świrad, Aleksandra Gryka
przyjmujące: Natalia Murek, Monika Fedusio, Aleksandra Lipska, Zuzanna Górecka
libero: Maria Stenzel, Justyna Łysiak.