··· ···
··· ···
··· ···

WGP: Portoryko - Argentyna 3:1

We Włocławku rozgrywany jest turniej World Grand Prix II dywizji. W sobotę w pierwszym meczu Portoryko spotkało się z Argentyną i zwyciężyło 3:1 (30:28, 22:25, 25:16, 25:22). MVP Daly Santana.

Pierwszy set spotkania lepiej zaczęła ekipa z Portoryko, która do pierwszej przerwy technicznej zdobyła trzy punkty przewagi. Po powrocie na parkiet przewaga Portorykanek wzrosła w obu zespołach brakowało dokładności, szczególnie w przyjęciu. Ten styl gry mniej odpowiadał siatkarkom z Argentyny, które były mniej skuteczne w obronie i grze na skrzydłach. Do drugiej przerwy technicznej przewaga Portorykanek wzrosła do ośmiu punktów.  Żadna z ekip nie grała kombinacyjnej siaktówki, środkowe rzadko były zaangażowane w atak, a rozgrywające skupiały się na biegani za piłką. Po ataku w aut Ocasio wynik stawał się nieco niebezpieczny dla Portorykanek, ponieważ prowadziły już tylko czterema punktami. Po ataku Castiglione z drugiej piłki reprezentacja Argentyny przegrywała już tylko 19:22, a trener portorykańskiej reprezentacji został zmuszony do poproszenia o drugi czas. Po powrocie na parkiet niemoc Portorykanek trwała, ich przeciwniczkom na pewno pomogło kilka błędów popełnionych przez wprowadzoną w trakcie seta drugą rozgrywającą – Valentin. Ostatecznie gra toczyła się na przewagi, choć jako pierwsze piłkę setową miały siatkarki z Argentyny, później na chwilę zmienił się układ sił, jednak za chwilę znów wczorajsze rywalki Polek wyszły na prowadzenie. Przy stanie 29:28 znów Portorykanki miały szansę na zakończenie seta i wykorzystały kończąc partię 30:28 skutecznym blokiem.

W drugiej partii na początku gra toczyła się punkt za punkt, a oba zespoły podbijały bardzo dużo piłek w obronie, przez co kibicie byli świadkami długich wymian. Z czasem siatkarki z Argentyny zaczęły nieco odjeżdżać swoim rywalkom, zdobywając cztery punkty przewagi przy stanie 10:6. Mimo kilku naprawdę ładnych ataków, nie odrobiły strat do drugiej przerwy technicznej  przez błędy własne. Podobnie jak w pierwszej partii, w końcówce drugiego seta przewaga zespołu prowadzącego cały czas szybko stopniała. Tym razem stało się to za sprawą poprawy jakości gry w ataku portorykańskich skrzydłowych. Błędy własne Portorykanek w końcówce nie pozwoliły jednak na doprowadzenie do gry na przewagi, set zakończył się ich przegraną 22:25 mimo naprawdę heroicznej walki do ostatniego punktu.

Początek trzeciej partii był nieco nerwowy w wykonaniu siatkarek obu ekip. Zespoły nie stroniły od błędów własnych. Na pierwszej przerwie technicznej siatkarki z Argentyny prowadziły 8:6, gra się nieco uspokoiła, obie rozgrywające coraz częściej uruchamiały swoje środkowe, więcej punktów padało po sportowo wygranych akcjach, jednak zdarzały się kuriozalne błędy w polu serwisowym. Po powrocie na parkiet role się odwróciły i nieznaczne prowadzenie objęły Portorykanki.  Do drugiej przerwy technicznej prowadziły już pięcioma punktami, a ich gra zaczęła się nakręcać z każdą piłką, świetnie spisywała się atakująca Ocasio. Końcówka seta była praktycznie bez historii, siatkarki z Portoryko pewnie zmierzały po zwycięstwo i zakończyły trzecią partię przy stanie 25:16.

W czwartym secie od początku przeważała argentyńska kadra, dobrze spisując się w bloku i ofensywie. Po punktowym ataku ze środka Lazcano zeszly na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:4. Kolejne sześć akcji to Portorykanki rozstrzygnęły na swoją korzyść i tym samym bardzo szybko odrobiły straty i wyszły na prowadzenie. Do drugiej przerwy technicznej przewaga wynosiła już trzy  punkty, choć Portorykanki  wcale nie grały bezbłędnie. Siatkarkom z Argentyny brakowało argumentów, aby odrobić straty więc przewaga ich przeciwniczek utrzymywała się aż do decydującej części seta. Wtedy to kilka skutecznych zagrań pozwoliło Argentynkom wyrównać rezultat przy stanie 21:21. Chwilę później atak w aut Bosacci i silne uderzenie Santany doprowadziły do piłki meczowej przy stanie 24:21. Autowa zagrywka Sagardii zakończył seta stanem 25:22 dla Portoryko.