W 2020 roku bez meczu o Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka
W związku z pandemią koronawirusa i dwukrotnym przekładaniem terminu meczu o Superpuchar Polski w Piłce Siatkowej Kobiet im. Andrzeja Niemczyka, Polska Liga Siatkówki S.A. zdecydowała o odwołaniu spotkania. W jego miejsce rozegrany zostanie okolicznościowy mecz o Superpuchar Polskiej Ligi Siatkówki 2015-2020.
Przypomnijmy, że pierwszym zaplanowanym terminem meczu o Superpucharu Polski – czyli spotkania mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski – był 11 września 2020 roku. Mecz mistrzyń Polski Grupy Azoty Chemik Police z wicemistrzyniami Developres SkyRes Rzeszów (w Pucharze Polski górą w finale także był Chemik) został w tym terminie odwołany, gdyż w ekipie mistrzyń Polski stwierdzono zarażenie koronawirusem SARS CoV-2, a zespół trafił na kwarantannę. W związku z tym faktem, PLS musiała zmienić plany i poszukać nowego terminu na mecz o Superpuchar. Ostatecznie PLS wyznaczyła nowy termin, dogodny dla obu ekip – 2 grudnia 2020 roku. To był drugi planowany termin tego meczu, PLS rozpoczęła także przygotowania do organizacji imprezy.
Przedstawiciele drużyny Developres Sky Res Rzeszów zgodzili się na propozycję CEV, która zaplanowała w dniach 1-3 grudnia turniej Grupy A Ligi Mistrzyń, we Włoszech. W tej samej sprawie, w trakcie spotkania z przedstawicielami klubów oraz CEV, klub z Polic poprosił władze CEV o zmianę proponowanego terminu rozgrywania turnieju Grupy E Ligi Mistrzyń na inny, właśnie ze względu na planowany na 2 grudnia mecz o Superpuchar.
– Faktycznie poprosiliśmy o zmianę terminu, bo na 2 grudnia był zaplanowany Superpuchar Polski w Lublinie – potwierdza Paweł Frankowski, prezes zarządu Grupy Azoty Chemik Police. – Byliśmy gotowi do walki 2 grudnia w Lublinie o to pierwsze trofeum w sezonie, gdyż turniej Ligi Mistrzyń rozegraliśmy jeszcze w listopadzie.
Ze względu na fakt, iż Developres miał zagrać w dniach 1-3 grudnia w Scandicci, Polska Liga Siatkówki zdecydowała, że po raz drugi przełoży termin meczu o Superpuchar Polski. Po kolejnych konsultacjach ustalono ostateczny termin na 16 grudnia 2020 roku.
– Wszystkie wcześniejsze decyzje były związane z troską o bezpieczeństwo oraz zdrowie zawodniczek, w przypadku Developresu decydowała chęć nieingerowania przez nas w przygotowania do walki w Europie, w Lidze Mistrzyń – mówi Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. – Przełożyliśmy termin meczu dwukrotnie, co oczywiście spowodowało trudności i wymagało wiele rozmów, by uzgodnić kolejny. Udało się i wszyscy czekaliśmy na 16 grudnia.
Niestety, po powrocie drużyny Developresu z Włoch okazało się, że już po raz drugi w tym sezonie wykryto w jej szeregach przypadki zakażenia koronawirusem. Rzeszowianie wykonali badania i potwierdzono przypadki wirusa SARS-CoV-2. W dniu 9 grudnia 2020 roku Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała klub, iż w związku z wykryciem wirusa, na drużynę nałożono kwarantannę do dnia 16 grudnia. Oficjalna informacja w tej sprawie (dokument), mimo prośby o pilne dostarczenie, trafił do Polskiej Ligi Siatkówki w środę, 9 grudnia. Dokument jasno pokazywał, że siatkarki z Rzeszowa nie będą w stanie zagrać 16 grudnia w Superpucharze Polski, gdyż do tego dnia są na przymusowej kwarantannie.
– Stanęliśmy przed bardzo trudnym wyborem, bowiem nie było już żadnej możliwości, by po raz czwarty ustalać nowy termin Superpucharu Polski – zauważa prezes Popko. – W tym szalonym sezonie naszym priorytetem jest przede wszystkim rozegranie TAURON Ligi i wyłonienie mistrzyń Polski, więc odkładanie meczu o Superpuchar na bliżej nieokreśloną przyszłość nie mogło mieć miejsca. Równie ważne są nasze zobowiązania wobec sponsorów, wobec miasta gospodarza oraz Telewizji Polsat. Mecz o Superpuchar musiał zgodnie z umowami odbyć się do końca 2020 roku i być transmitowany w telewizji. Dlatego postanowiliśmy rozegrać mecz w zmienionej formule, by wypełnić zobowiązania marketingowe oraz wykorzystać pasmo telewizyjne.
Czy była szansa, by mecz o Superpuchar Polski rozegrać do końca 2020 roku?
– Po pierwsze, jako Grupa Azoty Chemik Police nie jesteśmy władni, by ustalać czy wpływać na termin rozgrywania takiego meczu, my mamy w nim po prostu zagrać. Po drugie, ze względu na koronawirusa mamy obecnie snajmniej rozegranych meczów ligowych spośród wszystkich ekip TAURON Ligi – mówi prezes Chemika Paweł Frankowski. – W grudniu gramy mecze ligowe 19, 22 i 29, czyli trzy razy w ciągu dziesięciu dni. Nie ma możliwości i terminu, by w tym czasie dodawać jeszcze jakiekolwiek obciążenie mojemu zespołowi. Musimy przecież dbać o zdrowie i bezpieczeństwo zawodniczek. Byliśmy gotowi do gry 2 grudnia, jesteśmy 16 grudnia, z kolei koronawirus uniemożliwił nam grę 11 września – dodaje.
14 grudnia do Polskiej Ligi Siatkówki wpłynęło pismo od Developresu, w którym przedstawiciele klubu liczą na przełożenie meczu TAURON Ligi z 21 grudnia Joker Świecie – Developres SkyRes Rzeszów, tłumacząc to skomplikowanym powrotem do zdrowia i formy po kwarantannie.
– To pokazuje, że dziś nikt z nas, także z klubu z Rzeszowa nie wie, kiedy tak naprawdę zespół z Podkarpacia będzie na tyle zdrowy, by móc wrócić do gry w zawodowej lidze. To potwierdza fakt, iż do końca 2020 roku nie dałoby się rozegrać meczu o Superpuchar Polski w kolejnym, czwartym już terminie – podkreśla prezes PLS.
W związku z odwołaniem meczu o Superpuchar Polski 2020, Polska Liga Siatkówki zaproponowała rozegranie meczu okolicznościowego, pod nazwą Superpuchar Polskiej Ligi Siatkówki 2015-2020. PLS jest organizatorem meczów o Superpuchar dopiero od 2015 roku, wcześniej ten mecz rozgrywano dzięki staraniom pana Ryszarda Frąckowiaka, który od 2005 do 2015 roku promował kobiecą siatkówkę podczas turniejów w Szamotułach, a jednym z elementów tego turnieju był właśnie mecz o Superpuchar.
W związku z wyjątkową sytuacją, PLS postanowił rozegrać mecz okolicznościowy (nie zaliczany do klasyfikacji Superpucharu Polski im. Andrzeja Niemczyka), zapraszając do niego dwie drużyny, które mają na koncie najwięcej triumfów w tych rozgrywkach. Pod egidą PLS dwa razy wygrywały dotychczasowe Superpuchary Grupa Azoty Chemik Police oraz Grot Budowlani Łódź.
– To ma być przede wszystkim promocja kobiecej siatkówki, korzystamy ze wspaniałej gościny miasta Lublin, spotkanie pokaże Polsat Sport, liczę na duże emocje oraz wysoki poziom – podkreśla prezes Popko.
Mecz o Superpuchar PLS 2015-2020 odbędzie się w środę 16 grudnia w Lublinie, początek o godz. 20.30, transmisja Polsat Sport.