TAURON Puchar Polski. Rekordzistki w turnieju w Nysie
Osiem zawodniczek, które zobaczymy w turnieju finałowym o TAURON Puchar Polski w Nysie, miało okazję wcześniej cieszyć się ze zdobycia trofeum. Rekordzistka wygrywała pięciokrotnie, z czterema klubami.
W finałowym turnieju w Nysie zabraknie broniącego tytułu zespołu Grupy Azoty Chemika Police, ale będzie jedna siatkarka występująca w zwycięskiej drużynie - to Katarzyna Połeć, obecnie środkowa UNI Opole. Wychowanka Czarnych Słupsk trzy razy wygrywała rozgrywki o TAURON Polski z zespołem z Polic, ale to nie ona jest rekordzistką, lecz jej koleżanka klubowa Katarzyna Zaroślińska-Król. Doświadczona atakująca aż pięć razy podnosiła puchar. Dokonała tego z czterema różnymi klubami. Pierwszy raz wygrała z Organiką Budowlanymi Łódź w 2010 roku, co było wielką sensacją, bowiem łódzki klub był beniaminkiem PlusLigi Kobiet, bo tak nazywały się rozgrywki.
Łodzianki pokonały w finale Muszyniankę, a na najlepszą zawodniczkę rozgrywanego w Poznaniu turnieju finałowego wybrano właśnie Zaroślińską-Król. Na kolejne zwycięstwo w Pucharze Polski atakująca czekała dwa lata, a dokonała tego w Radomiu z TAURON MKS-em Dąbrowa Górnicza, a sukces powtórzyła rok później w Pile. W obu przypadkach siatkarki z Zagłębia wygrywały decydujące mecz z Atomem Treflem Sopot, do którego Zaroślińska-Król trafiła w 2014 roku. I już w pierwszym sezonie pomogła zespołowi w sięgnięciu po puchar, a cztery najlepsze kluby spotkały się w Kędzierzynie-Koźlu, a ich rywalizację oglądał Nicola Vettori, dziś trener Zaroślińskiej-Król w Opolu.
BILETY NA TURNIEJ FINAŁOWY TAURON PUCHARU POLSKI
Ostatnie zwycięstwo w TAURON Pucharze Polski była reprezentantka Polski (zdobyła m.in. srebro Igrzysk Europejskich) wywalczyła z Grupą Azoty Chemikiem w 2017 roku w Zielonej Górze, a Zaroślińska-Król została najlepszą atakującą imprezy. W dwóch koleijnych edycjach grała w finale jako zawodniczka Developresu BELLA DOLINA Rzeszów, jednak za każdy, razem lepszy był Chemik. Teraz prowadzi UNI Opole, do którego trafiła przed obecnym sezonem. - Oprócz tego, że świetnie gra w siatkówkę, pomaga na boisku nie tylko zdobytymi punktami, ale silną osobowością - mówi Nicola Vettori, trener UNI. - Dodaje nam pewności siebie i ma bardzo duży wpływ na drużynę.
O jeden triumf mniej od Zaroślińskiej-Król ma Paulina Maj-Erwardt, kapitan ŁKS Commercecon Łódź. Pierwszy raz zdobyła Puchar Polski w 2006 roku, będąc zawodniczką drużyny z Bielska-Białej (wtedy BKS Aluprof, dziś BKS Bostik ZGO). Na kolejne zwycięstwo czekała dziesięć lat, a odniosła je jako libero Grupy Azoty Chemika, a dwa kolejne też z zespołem z Polic - w 2020 i 2021 roku. W poprzedniej edycji z łódzkim klubem dotarła do finału. Maj-Erwardt zapowiedziała już, że po obecnym sezonie zamierza zakończyć karierę sportową, a jej podsumowaniem mają być wygrane w TAURON Pucharze Polski i TAURON Lidze.
Trzy razy TAURON Puchar Polski zdobyła Katarzyna Połeć, która wygrywałą turniej finałowy w latach 2020, 2021 i 2023 z Grupą Azoty Chemikiem, a w sobotę zagra w barwach UNI. W ten sposób opolski klub, absolutny nowicjusz w turnieju finałowym, ma w zespole zawodniczki z największą liczbą zdobytych trofeów. Na drugim miejscu są PGE Rysice Rzeszów, mające w składzie pięć siatkarek, które wygrały TAURON Puchar Polski w 2022 roku. Żadnej zdobywczyni pucharu nie ma w kadrze rekordzista pod względem liczby trofeów spośród półfinalistów - BKS Bostik ZGO. Regiane Bidias trzy razy zdobywała Puchar, ale Brazylii.
Sponsorem tytularnym rozgrywek o Puchar Polski jest TAURON Polska Energia. Miastem-gospodarzem turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski Kobiet jest Nysa.