Sokół & Hagric Mogilno
··· ···
··· ···

Siatkarska Liga Narodów: Polska - Holandia 2:3

Polska przegrała w Rimini z Holandia 2:3 (25:21, 23:25, 25:22, 21:25, 9:15) w ósmym meczu Siatkarskiej Ligi Narodów. W tabeli VNL Holenderki z pięcioma zwycięstwami zajmowały piątą pozycję.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się od skutecznego ataku przyjmującej drużyny rywalek, Anne Buijs (1:0). W początkowej fazie seta biało-czerwone miały spore problemy w przyjęciu (5:2), jednak dobra postawa Martyny Łukasik w polu serwisowym szybko pozwoliła na odrobienie strat (5:5). Punktowy atak z szóstej strefy dał Polkom prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:7), od błędu własnego nie uchroniła się Elles Dambrink, która zaatakowała bezpośrednio w aut (11:9). Zuzanna Efimienko-Młotkowska wygrała przepychankę na siatce (14:11), a na lewym skrzydle po raz kolejny zameldowała się Martyna Łukasik, powiększając prowadzenie Polek do czterech oczek (16:12). Fantastycznym atakiem popisała się także Malwina Smarzek, o pierwszą przerwę dla swojego zespołu zdecydował się poprosić trener Avital Selinger (19:13). Przy zagrywce Elles Dambrink rywalki zdołały w znacznym stopniu pomniejszyć przewagę naszych reprezentantek (20:19), na placu gry na podwójnej zmianie pojawiły się Magdalena Stysiak i Martyna Łazowska (22:20). Ostatecznie zwycięstwo w pierwszej partii padło łupem naszego zespołu, po niedanej zagrywce Juliet Lohuis (25:21).

Drugą odsłonę spotkania od błędu w polu serwisowym rozpoczęła Julia Nowicka (1:0), jednak już chwilę później bezpośrednio zza linii dziewiątego metra zapunktowała Agnieszka Kąkolewska (3:2). Kolejne oczko do dorobku swojego zespołu dorzuciła Anne Buijs (6:3), a na pierwszej przerwie technicznej podopieczne Avitala Selingera prowadziły już czterema punktami (8:4). Wideoweryfikacja na żądanie Jacka Nawrockiego wykazała, że Martyna Łukasik nie popełniła błędu w ataku (9:8), zaś na lewym skrzydle rywalki zatrzymały Malwinę Smarzek efektownym blokiem (12:9). Polki nie zamierzały jednak poddać się bez walki i szybko doprowadziły do remisu (13:13), w zespole ponownie doszło też do podwójnej zmiany (16:15). Skuteczny blok Martyny Czyrniańskiej pozwolił Polkom w końcu objąć prowadzenie w drugim secie (19:18), niewiele później szkoleniowiec holenderskiego zespołu postanowił poprosić o przerwę (21:21). Ostatnie punkty na wagę zwycięstwa w drugim secie zdobyła Anne Buijs, rozstrzygając tę odsłonę na korzyść swojej reprezentacji (25:23).

Biało-czerwone rozpoczęły trzecią partię od wypracowania kilkupunktowej przewagi (4:0), przez co szkoleniowiec Avital Selinger natychmiast poprosił o czas dla swojego zespołu. Anne Buijs popełniła błąd przekroczenia linii trzeciego metra (5:3), niestety błędy własne były też zmorą naszych reprezentantek. Pierwsza przerwa techniczna odbyła się po ataku Malwiny Smarzek, przy trzypunktowym prowadzeniu Polski (8:5). Przewaga podopiecznych Jacka Nawrockiego szybko wzrosła do pięciu oczek (10:5), w obronie ze świetnej strony prezentowała się Martyna Czyrniańska (14:7). W szeregach Polek niespodziewanie spadła skuteczność w przyjęciu zagrywki, przez co Niderlandki zapisały na swoim koncie kilkupunktową serię (15:12). Rywalki bezlitośnie wykorzystały chwilową niemoc naszego zespołu, odrabiając sporą stratę (17:16). Na boisku po raz trzeci pojawiła się Magdalena Stysiak (20:17), w bardzo ważnym momencie asem serwisowym popisała się Zuzanna Efimienko-Młotkowska (22:18). Finalnie po dosyć nerwowej końcówce (22:22), w trzecim secie szala zwycięstwa szczęśliwie przechyliła się na korzyść Polek (25:22).

Przedostatnią partię dzisiejszego spotkania otworzyły dwa skuteczne bloki polskiego zespołu na Anne Buijs (2:0). Przeciwniczki szybko odpowiedziały najpierw serią bardzo dobrych zagrywek (4:4), a następnie kilkoma sprytnymi kiwkami (7:3). Punktowy atak ze środka siatki Eline Timmerman pozwolił Niderlandkom zejść z boiska na pierwszą przerwę techniczną z trzema oczkami przewagi (8:5), po chwili na oddech w ataku wreszcie odblokowała się Malwina Smarzek, ponownie zafunkcjonował też blok (9:9). Niestety siatkarki z Królestwa Niderlandów bardzo szybko ponownie odskoczyły biało-czerwonym (12:9), wobec czego przerwę na żądanie wykorzystał Jacek Nawrocki. Agnieszka Kąkolewska wykorzystała piłkę przechodzącą, jednak spore problemy swoją zagrywką sprawiła naszym zawodniczkom Juliet Lohuis (15:11). Po polskiej stronie doszło do kolejnej zmiany, na placu gry zameldowała się Klaudia Alagierska (18:13), lecz rozpędzone siatkarki Avitala Selingera nie zamierzały zrezygnować ze zwycięstwa w tej partii (21:17). Martyna Łukasik zapunktowała jeszcze na lewym skrzydle (23:20), jednak ostatecznie Niderlandki zdołały odnieść zwycięstwo i doprowadzić do tie-breaka (25:21).

Rozstrzygającą odsłonę spotkania Polki rozpoczęły ze środkową Klaudią Alagierską w podstawowym składzie, która zmieniła na tej pozycji Agnieszkę Kąkolewską (2:1). W świetnym zagraniu zaprezentowała się leworęczna atakująca Elles Dambrink (4:4), zaś Eline Timmerman najpierw zdobyła punkt z piłki przechodzącej (6:6), by za chwilę zanotować na swoim koncie także oczko bezpośrednio z zagrywki (9:7). Jacek Nawrocki, prosząc o czas, próbował przerwać imponującą serię niderlandzkiej środkowej bloku (11:7), na prawym ataku przypomniała o sobie grająca dzisiaj bardzo dobre zawody Martyna Czyrniańska (12:8). Skuteczne zagranie Juliet Lohuis dało Holenderkom pierwszą piłkę meczową (14:9), którą rywalki od razu wykorzystały, popisując się niemożliwą do przyjęcia zagrywką (15:9).

Polska: Nowicka, Kąkolewska, Efimienko-Młotkowska, Łukasik, Smarzek, Czyrniańska, Stenzel (L) oraz: Stysiak, Łazowska, Górecka, Alagierska

Holandia: Daalderop, Dambrink, Buijs, Baijens, Bongaerts, Timmerman, Knip (L) oraz: Lohuis, Scholten, Jasper.

Belgia – Brazylia 0:3 (18:25, 16:25, 17:25) statystyki

Półfinały i mecze o medale rozegrane zostaną 24 i 25 czerwca.

Na czele tabeli znajdują się USA, Turcja, Brazylia i Holandia. Polska zajmuje 11. miejsce.