··· ···
··· ···
··· ···

Siatkarki z Muszyny z Pucharem CEV

Polski zespół po raz pierwszy w historii siatkówki kobiecej zdobył europejski puchar. Bank BPS Fakro Muszyna pokonał w rewanżowym meczu słynne Fenerbahce SK Stambuł 3:2. W 1978 roku Puchar Europy mężczyzn zdobył Płomień Sosnowiec. W poprzednim sezonie w Challenge Cup triumfowali zawodnicy częstochowskiego AZS.

Fenerbahce SK Stambuł przegrało z Bankiem BPS Fakro Muszyna 2:3 (18:25, 25:19, 15:25, 25:22, 11:25) w rewanżowym meczu finału Pucharu CEV.W pierwszym spotkaniu wicemistrzynie Polski wygrały 3:2. Podopieczne trenera Bogdana Serwińskiego odniosły szesnaste zwycięstwo z rzędu w 2013 roku. Bank BPS Fakro udział w europejskich rozgrywkach rozpoczął od startu w Lidze Mistrzyń, z której został wyeliminowany. W Pucharze CEV wygrywał kolejno z BKS Aluprof Bielsko-Biała, Omiczką Omsk i Fenerbahce SK Stambuł.

Początek pierwszego seta układał się po myśli gospodyń, które wyszły na prowadzenie 3:1. Wicemistrzynie Polski szybko wyrównały 3:3, a po ataku Sani Popović muszynianki miały przewagę 4:3. Chwilę później mineralne prowadziły dwoma punktami (7:5). Na pierwszej przerwie technicznej było 8:6 dla zespołu gości. Po powrocie na parkiet skutecznym blokiem popisała się Eleonora Dziękiewicz, a bezpośredni punkt z zagrywki zdobyła Anna Werblińska, dzięki czemu przyjezdne wyszły na prowadzenie 10:6. Przewaga zawodniczek z Muszyny wzrastała, tym razem dzięki dobrym zagrywkom Eleonory Dziękiewicz (13:8). Na drugiej przerwie technicznej polski zespół prowadził 16:8. Po przerwie Fenerbahce starało się odrabiać straty (17:11), jednak to muszynianki kontrolowały sytuację na parkiecie, utrzymując wysoką przewagę (19:12). Siedem „oczek” przewagi utrzymywało się do końca seta, którego po skutecznej kiwce Valentiny Sereny podopieczne trenera Bogdana Serwińskiego wygrały 25:18.

Początek drugiej partii to wyrównana walka punkt za punkt (2:2, 4:4). Problemy ze skończeniem ataku muszynianek, bardzo szybko wykorzystały gospodynie odskakując rywalowi na trzy punkty (7:4). Na pierwszej przerwie technicznej turecka ekipa prowadziła 8:7, po skutecznym ataku Bereniki Okuniewskiej. Po powrocie na parkiet, gra była bardzo wyrównana, żadnej ekipie nie udało się zdobyć większej przewagi punktowej (10:10, 13:13). Po ataku Koreanki Kim było 16:15 dla gospodyń. Przerwa pozytywnie wpłynęła na siatkarki tureckiego klubu, które wyszły na trzypunktowe prowadzenie (20:17). Pod koniec seta przewaga gospodyń wzrosła do 23:18 i wygrały one 25:19.

Świetny początek trzeciego seta w wykonaniu muszynianek. Na pierwszej przerwie technicznej mineralne prowadziły aż 8:0. Przerwa dobrze podziałała na turecką ekipę, która odrobiła część straty 8:4. Kapitalne zagrywki Anny Werblińskiej, oraz świetna postawa w kontratakach jej koleżanek sprawiły, że na drugiej przerwie technicznej przyjezdne prowadziły 16:9. Po przerwie utrzymywała się zdecydowana przewaga polskiego zespołu 19:11. Dobre zagrywki Eleonory Dziękiewicz, oraz świetna gra w obronie dały drużynie gości 22:11. Polski zespół nie zmarnował takiej przewagi, a po ataku Agnieszki Bednarek – Kaszy mógł cieszyć się z wygranej 25:15.

Czwarty set lepiej rozpoczęły gospodynie, które wyszły na prowadzenie 4:2. Kolejne dwie akcje również zakończyły się szczęśliwie dla gospodyń. Muszynianki starały się odrabiać straty (10:8, 11:10). Sztuka ta udała się dopiero po ataku Sanji Popović z drugiej linii, wtedy to na tablicy wyników widniał remis 14:14. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:14. Mineralne wyrównały 18:18, jednak dwie akcje później Fenerbahce prowadziło 20:18 i przewagi nie oddało do końca.

Świetnie tie breaka rozpoczynają zawodniczki Banku BPS Fakro Muszyna, wychodząc na prowadzenie 4:1. Trzy „oczka” przewagi utrzymywały się w dalszej części seta 6:3. Po kolejnym skutecznym ataku Anny Werblińskiej następuje zmiana stron, podczas której przyjezdne prowadziły 8:3. Przewaga polskiego zespołu wzrosła do siedmiu punktów.Turecka ekipa starała się odrabiać straty, ale wicemisyrzynie Polski nie pozwoliły na za wiele gospodyniom. Wygrały piątego seta 15:11, a cały mecz 3:2 i zdobyły Puchar CEV!

Fenerbahce SK Stambuł: Paula RenataMarques Pequeno, Ipek Soroglu, Seda Tokatlioglu, Yean – Koung Kim, Berenika Okuniewska, Lindsey Berg, MerveDalbeler Seniye, oraz Elif Onur Basaran , Ayse Gokoen Denkel Zop, Nihan Guneyligil, Nilay Ozdemir, Meryem Calik. Bank BPS Fakro Muszyna: Anna Werblińsa, Eleonora Dziękiewicz, Agnieszka Bednarek – Kasza, Sanja Popović, Aleksandra Jagieło, Valentina Serena, Paulina Maj, oraz Katarzyna Gajgał – Anioł.