RetroLSK: Ekspresowa chemiczna plejada gwiazd
Chemik Police w wielkim stylu wrócił do siatkarskiej ekstraklasy w sezonie 2013/2014 – wywalczył mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Małgorzata Glinka-Mogentale zdobyła swój pierwszy złoty medal w ORLEN Lidze.
- Wszyscy spodziewali się, że ta ekipa będzie mocna, ale chyba mało kto przypuszczał, że będzie aż tak dominować. Chemik, wspierany przez potężnego sponsora, jakim jest Grupa Azoty, potwierdził wysokie aspiracje – mówi prezes PLPS Artur Popko. Trudno nie podziwiać zespołu z Polic, który do siatkarskiej ekstraklasy wrócił po 15 latach przerwy i w całym sezonie przegrał tylko dwa mecze w fazie zasadniczej, zwyciężył we wszystkich spotkaniach fazy play-off i po 19 latach zdobył złoto, a wcześniej sięgnął po Puchar Polski. Był to także wyjątkowy sezon dla ekipy Impelu, która również dokonała rzeczy ważnych dla historii wrocławskiej siatkówki – po 28 latach przerwy zdobyła dla tego miasta kolejny medal w kobiecej ekstraklasie. Starcia o złoto nie były jednak bardzo zacięte.
Być może zespół trenera Tore Aleksandersena zadowolił się samym awansem do finału. Po trzecim wygranym przez policzanki meczu Anna Werblińska powiedziała: – Myślałyśmy, że będzie to bardziej wyrównane widowisko. Chyba po zwycięskim półfinale, a później dwóch porażkach w finale zeszło z rywalek powietrze. Nie wierzyły, że mogą z nami powalczyć. Poza tym w sezonie zasadniczym dwa razy wygrałyśmy z Impelem, więc teraz miałyśmy małą przewagę psychologiczną.
– Szkoda, że ten mecz nie wyglądał inaczej, wtedy pewnie mogłybyśmy się bardziej cieszyć ze srebrnych medali – powiedziała z kolei atakująca Impelu Katarzyna Mroczkowska. – Ale i tak jesteśmy zadowolone z sezonu. Nastawiałyśmysię na walkę, lecz Chemik zaprezentował się bardzo dobrze i nie dał nam większych szans. Uważam, że był to ich najlepszy mecz przeciwko nam. Cieszy mnie, że do Wrocławia w końcu zawitała siatkówka na najwyższym poziomie i że nasi kibice mogli na własne oczy zobaczyć fajne mecze, a na koniec ich zespół został nagrodzony srebrnymi medalami – dodała.
Radości z pierwszego złota w polskiej lidze nie kryła Małgorzata Glinka-Mogentale. – Jestem ogromnie szczęśliwa, że po 14 latach gry za granicą zdecydowałam się wrócić do polskiej ligi właśnie w barwach Chemika Police. Moje marzenia o zdobyciu upragnionego tytułu mistrzyni Polski właśnie się spełniły. To wspaniałe uczucie. Mam w kolekcji mistrzostwa Francji, Hiszpanii i Turcji, lecz to smakuje wyjątkowo – powiedziała w rozmowie z „Faktem”. Sukces Chemika wynikał z tego, że dzięki możnemu sponsorowi udało się w ekspresowym tempie stworzyć niesamowicie silną ekipę. Do Polic trafiły m.in.: Anna Werblińska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Maja Ognjenović, Ana Bjelica, Agata Sawicka i Katarzyna Gajgał-Anioł. W trakcie rozgrywek doszło także do zmiany na stanowisku pierwszego trenera, gdy po zaledwie dwóch słabszych spotkaniach zrezygnowano z usług Mariusza Wiktorowicza, którego zastąpił doświadczony Włoch Giuseppe Cuccarini (po przyjściu do klubu miał z zespołem imponującą serię 20 kolejnych zwycięstw!).
Po zakończeniu sezonu podjęto kilka bardzo ważnych decyzji dla rozwoju kobiecej ligowej siatkówki. – Patrzę z optymizmem w przyszłość. ORLEN Liga zostaje powiększona do dwunastu drużyn, zapadła też decyzja o zamknięciu rozgrywek wzorem PlusLigi. Oznacza to, że od sezonu 2014/15 żaden zespół nie będzie zagrożony spadkiem z ORLEN Ligi. Kolejną zmianą zaczerpniętą z PlusLigi jest utworzenie Młodej Ligi Kobiet – powiedział prezes Popko.
TABELA RUNDY ZASADNICZEJ ORLEN LIGI
Zespół Mecze Pkt Sety
1. Chemik Police 18 48 50:14
2. Atom Trefl Sopot 18 42 45:18
3. Impel Wrocław 18 38 44:25
4. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 18 30 39:31
5. BKS Aluprof Bielsko-Biała 18 28 36:34
6. Polski Cukier Muszyna 18 26 37:39
7. Beef Master Budowlani Łódź 18 23 32:41
8. Siódemka SK bank Legionovia 18 17 27:45
9. PGNiG Nafta Piła 18 15 23:44
10. Pałac Bydgoszcz 18 3 9:51
Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off 1–8.; brak automatycznego spadku, 10. drużyna baraż (od sezonu 2014/15 liga powiększona do 12 zespołów).
FAZA PLAY-OFF
I RUNDA
Chemik Police – Siódemka SK bank Legionovia 3–0 (3:0, 3:1, 3:1)
Atom Trefl Sopot – Beef Master Budowlani Łódź 3–0 (3:0, 3:0, 3:0)
Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 3–0 (3:0, 3:0, 3:0)
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza – BKS Aluprof Bielsko-Biała 3–0 (3:1, 3:0, 3:2)
II RUNDA
O 9. miejsce:
PGNiG Nafta Piła – Pałac Bydgoszcz 4–0 (3:1, 3:2, 3:0, 3:0)
O miejsca 5–8.:
Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna – Beef Master Budowlani Łódź 2–0 (3:1, 3:1)
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Siódemka SK bank Legionovia 2–0 (3:0, 3:1)
O miejsca 1–4.:
Chemik Police – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3–0 (3:1, 3:1, 3:2)
Impel Wrocław – Atom Trefl Sopot 3–1 (3:0, 2:3, 3:0, 3:1)
III RUNDA
O 5. miejsce:
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 2–1 (1:3, 3:0, 3:2)
O 3. miejsce:
Atom Trefl Sopot – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3–0 (3:1, 3:0, 3:1)
O 1. miejsce:
Chemik Police – Impel Wrocław 3–0 (3:0, 3:1, 3:0)
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. CHEMIK POLICE
2. Impel Wrocław
3. Atom Trefl Sopot
4. Tauron Banimex MKSDąbrowa Górnicza
5. BKS Aluprof Bielsko-Biała
6. Polski Cukier Muszyna
7. Beef Master Budowlani Łódź
8. Siódemka SK bank Legionovia
9. PGNiG Nafta Piła
10. KS Pałac Bydgoszcz
DRUŻYNY MEDALISTÓW
CHEMIK POLICE: Anna Werblińska, Dominika Sobolska, Katarzyna Gajgał-Anioł, Anna Grejman, Agnieszka Bednarek-Kasza, Małgorzata Glinka-Mogentale, Aleksandra Krzos, Agata Sawicka, Lucie Muhlsteinova (Czechy), Izabela Kowalińska, Katarzyna Mróz, Justyna Raczyńska, Joanna Mirek, Maja Ognjenović, Ana Bjelica (obie Serbia).
Trener: Mariusz Wiktorowicz, później Giuseppe Cuccarini (Włochy).
IMPEL WROCŁAW: Katarzyna Mroczkowska, Monika Martałek, Katarzyna Konieczna, Agnieszka Kąkolewska, Frauke Dirickx (Belgia), Makare Wilson (USA), Bogumiła Pyziołek, Dorota Medyńska, Kristen Dozier (USA), Magdalena Gryka, Ewelina Sieczka, Maren Brinker (Niemcy), Patrycja Polak, Joanna Kaczor.
Trener: Tore Aleksandersen (Norwegia).
ATOM TREFL SOPOT: Natalia Gajewska, Mariola Zenik, Charlotte Leys (Belgia), Izabela Bełcik, Judith Pietersen (Holandia), Anna Podolec, Julia Szełuchina, Zuzanna Efimienko, Kimberly Hill (USA), Briżitka Molnar (Serbia), Justyna Łukasik, Magdalena Kuziak, Bojana Radulović (Serbia), Klaudia Kaczorowska.
Trener: Teun Buijs (Holandia), później Tomasz Wasilkowski.
ZESPÓŁ SEZONU
(wg nagród MVP w sezonie)
Anna Werblińska (Chemik) 6
Charlotte Leys (Atom Trefl) 5
Maren Brinker (Impel) 5
Anna Podolec (Atom Trefl) 5
Katarzyna Zaroślińska (Tauron Banimex) 5
Magdalena Wawrzyniak (PGNiG Nafta) 5
Maja Ognjenović (Chemik) 4
GWIAZDA SEZONU
ANNA WERBLIŃSKA (Chemik Police)
- Mamy złoty medal i Puchar Polski, zdobyłyśmy podwójną koronę. Na początku rozgrywek powiedziałam, że przychodzę do Chemika Police po złoto. Cele, które postawiłyśmy sobie przed sezonem udało się nam zrealizować – powiedziała po ostatnim meczu sezonu Werblińska, która była jedną z liderek Chemika. – Wielokrotnie powtarzałam, że nazwiska nie grają. Grają ludzie, osobowości. Bardzo się cieszę, że stworzyłyśmy drużynę, monolit. Każda zawodniczka za każdą pójdzie w ogień. Bardzo się lubimy. W drużynie nie ma tak zwanych kwasów. To pomagało nam w odnoszeniu zwycięstw – przyznała przyjmująca, która w finale po drugiej stronie siatki miała siostrę – Bogumiłę Pyziołek. Dla obu zawodniczek był to szczególny finał. – Żartowałyśmy sobie, że ja biorę złoto, a ona srebro z racji tego, że jest młodsza. Powiedziała mi wtedy, że srebro bierze w ciemno. Bardzo się cieszę, że mogłam się spotkać z siostrą w finale – mówiła Werblińska.
OPINIA EKSPERTA
JACEK KASPRZYK, ówczesny dyrektor ORLEN Ligi
To był pozytywny sezon dla ligowej kobiecej siatkówki. Jeśli jednak chodzi o poziom sportowy, to niestety, był nieco niższy niż przed rokiem. Mimo wszystko i tak oglądaliśmy trochę meczów na najwyższym poziomie, szczególnie pomiędzy zespołami z czołówki. Chemik Police wygrał wszystko, co było do wygrania, ale też miał chwile słabości. Powinniśmy być zadowoleni z tego, że do polskiej ligi wróciła Małgorzata Glinka, bo kibice przychodzili na Chemika także dlatego, by popatrzeć na jej grę. Do tego w Policach były Anna Werblińska, Agnieszka Bednarek-Kasza czy Katarzyna Gajgał--Anioł – te zawodniczki gwarantowały wysoki poziom. Po sezonie tylko dwa kluby mogą czuć się w pełni zadowolone – z Polic i z Wrocławia. Reszta ma powody, by w kolejnych rozgrywkach coś udowodnić.
LICZBY SEZONU
3900 – widzów wyniósł rekord frekwencji na jednym meczu w sezonie 2013/14 (Beef Master Budowlani i Atom Trefl Sopot, w potyczce fazy zasadniczej).
5 – wyróżnień na najlepszą zawodniczkę meczu w swojej drużynie zebrała atakująca Tauronu Katarzyna Zaroślińska. Najlepiej punktująca siatkarka ligi zdobyła 408 pkt.
5 – żółtych kartek i jedną czerwoną otrzymał w sezonie 2013/14 włoski trener Tauronu Banimeksu MKS Dąbrowa Górnicza Nicola Negro – to rekord rozgrywek.
Powrót do listy