RetroLSK: BKS Aluprof Bielsko-Biała zdobywa pierwsze mistrzostwo w profesjonalnej lidze
BKS Aluprof rozegrał sezon, w którym było pełno zwrotów akcji, wzlotów i upadków, lecz finał niezwykle udany, bo ekipa z Bielska-Białej po latach wyczekiwania ponownie zdobyła mistrzostwo Polski.
Po sześciu latach przerwy, w sezonie 2009/2010 BKS Aluprof znowu sięgnął po mistrzostwo Polski, pokonując w pasjonującym finale Bank BPS Muszyniankę Fakro Muszyna. To było ukoronowanie sezonu, który miał dla przyszłych mistrzyń różne oblicza: po nieudanych występach w Lidze Mistrzyń szefowie klubu zwolnili trenera Igora Prielożnego, którego zastąpił jego dotychczasowy asystent Mariusz Wiktorowicz, a Puchar Polski bielszczanki przegrały już w półfinale, z późniejszym triumfatorem, Organiką Budowlanymi Łódź.
Do rewanżu za turniej finałowy Pucharu Polski doszło w półfinale play-off PlusLigi Kobiet. BKS Aluprof wygrał go w czterech meczach. W finale doszło do starcia z ekipą z Muszyny i niesamowitej, pięciomeczowej walki. Na początku finałowej serii wydawało się, że to zespół trenera Bogdana Serwińskiego jest bliższy obrony tytułu. Bank BPS Muszynianka Fakro wygrała bowiem pierwsze spotkanie na wyjeździe, w dwóch ostatnich setach rozbijając Aluprof do 14. Dzień później Aluprof się zrewanżował, lecz ekipa z Muszyny wygrała u siebie mecz nr 3 i od złota dzieliło ją już tylko jedno zwycięstwo. W czwartej potyczce gospodynie prowadziły już 1:0 i wydawało się, że znowu będą za chwilę cieszyć się ze złotych medali. Nic z tego nie wyszło, bo Aluprof rozpędzał się z każdą akcją i pewnie wygrał spotkanie 3:1. O wszystkim miał zdecydować piąty mecz w Bielsku-Białej.
Ekipa z Muszyny ponownie zaczęła od mocnego uderzenia, wygrywając premierową odsłonę, w drugim secie jednak na boisku pojawiła się doświadczona Dorota Świeniewicz i poprowadziła, wspólnie z Anną Barańską i Natalią Bamber, swój zespół do wygranej w dwóch kolejnych partiach. W czwartym secie Muszynianka prowadziła nawet 16:12, jednak przy ogłuszającym dopingu Aluprof odrobił straty i wygrał mecz oraz cały finał. Zdobył ósme mistrzostwo Polski w historii klubu.
– Graliśmy bez podstawowej atakującej. Kto zna się na siatkówce, ten wie, że dwa wygrane mecze w tej sytuacji to nasz wielki sukces. Ze srebra też trzeba się cieszyć – tłumaczył trener Bogdan Serwiński, który za kontuzjowaną Izabelę Żebrowską próbował wstawiać do zespołu Martę Solipiwko, Annę Witczak lub Elżbietę Skowrońską. Na złoto to jednak było za mało. Dużą niespodziankę sprawił zespół z Łodzi, który jako beniaminek wygrał Puchar Polski i walczył o medale. W jego rywalizacji o brąz padł rekord Polski frekwencji na meczu kobiecej ligowej siatkówki, bo na starcie z drużyną Enion Enargia MKS Dąbrowa Górnicza przyszło aż 8 tysięcy kibiców!
Po tym sezonie z PlusLigą Kobiet pożegnała się Gedania Żukowo, która zbudowała zespół niemal z samych juniorek debiutujących w ekstraklasie. W sezonie zasadniczym Gedania wygrała zaledwie kilka setów. Nie wygrała spotkania także w rywalizacji o 9. miejsce i opuściła elitę. – To był niezwykle udany sezon PlusLigi Kobiet. Finał przyniósł wiele emocji, w Pucharze Polski mieliśmy ogromną niespodziankę, a telewizja Polsat pokazała rekordową liczbę meczów na żywo. Przypomnijmy, że jesienią, przed startem sezonu Polki zdobyły brązowe medale mistrzostw Europy i większość z medalistek występowało później w PlusLidze Kobiet. Na największe brawa zasłużyły siatkarki Aluprofu i Organiki – podsumował ówczesny prezes PLPS S.A. Artur Popko.
TABELA RUNDY ZASADNICZEJ PLUSLIGI KOBIET
Zespół Mecze Pkt Sety
1. BKS Aluprof Bielsko-Biała 18 48 52:15
2. Bank BPS Muszynianka Fakro 18 45 48:17
3. MKS Dąbrowa Górnicza 18 32 39:30
4. Organika Budowlani Łódź 18 31 39:30
5. PTPS Piła 18 26 36:36
6. Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 18 23 29:39
7. GCB Centrostal Bydgoszcz 18 22 31:38
8. Impel Gwardia Wrocław 18 22 35:43
9. KPSK Stal Mielec 18 21 29:39
10. Gedania Żukowo 18 0 3:54
Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off 1–8.; ostatnia ekipa spadek, 9. drużyna baraż.
FAZA PLAY-OFF
{I RUNDA}
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Impel Gwardia Wrocław 3–0 (3:0, 3:1, 3:0)
Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna – GCB Centrostal Bydgoszcz 3–0 (3:0, 3:0, 3:1)
Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza – Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3–0 (3:2, 3:0, 3:1)
Organika Budowlani Łódź – PTPS Piła 3–0 (3:2, 3:1, 3:0)
{II RUNDA}
O 9. miejsce:
KPSK Stal Mielec – Gedania Żukowo 4–0 (3:0, 3:0, 3:0, 3:0)
O miejsca 5–8.:
PTPS Piła – Impel Gwardia Wrocław 2–1 (3:0, 2:3, 3:0)
GCB Centrostal Bydgoszcz – Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 2–1 (2:3, 3:0, 3:2)
O miejsca 1–4.:
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Organika Budowlani Łódź 3–1 (3:0, 3:1, 2:3, 3:0)
Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna – Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza 3–2 (3:2, 1:3, 1:3, 3:1, 3:1)
{III RUNDA}
O 5. miejsce:
GCB Centrostal Bydgoszcz – PTPS Piła 2–1 (3:0, 0:3, 3:0)
O 3. miejsce:
Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza – Organika Budowlani Łódź 3–1 (3:2, 2:3, 3:0, 3:1)
O 1. miejsce:
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 3–2 (0:3, 3:0, 1:3, 3:1, 3:1)
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. BKS ALUPROF BIELSKO-BIAŁA
2. Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna
3. Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza
4. Organika Budowlani Łódź
5. GCB Centrostal Bydgoszcz
6. PTPS Piła
7. Pronar Zeto Astwa AZS Białystok
8. Impel Gwardia Wrocław
9. KPSK Stal Mielec
10. Gedania Żukowo
DRUŻYNY MEDALISTÓW
{BKS ALUPROF BIELSKO-BIAŁA}: Anna Barańska, Eleonora Dziękiewicz, Karolina Ciaszkiewicz, Mariola Wojtowicz, Helena Horka (Czechy), Iwona Waligóra, Berenika Okuniewska, Katarzyna Skorupa, Agata Sawicka, Jolanta Studzienna, Anna Kaczmar, Natalia Bamber, Dorota Świeniewicz, Magdalena Matusiak, Paulina Dereń, Magdalena Pytel.
Trener: Igor Prielożny (Słowacja), później Mariusz Wiktorowicz.
{BANK BPS MUSZYNIANKA FAKRO MUSZYNA}: Izabela Bełcik, Mariola Zenik, Anna Witczak, Dorota Pykosz, Elżbieta Skowrońska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Marta Solipiwko, Agnieszka Śrutowska, Joanna Mirek, Sylwia Pycia, Izabela Żebrowska, Aleksandra Jagieło.
Trener: Bogdan Serwiński.
{ENION ENERGIA MKS DĄBROWA GÓRNICZA}: Agata Karczmarzewska-Pura, Marzena Wilczyńska, Aleksandra Liniarska, Magdalena Sadowska, Joanna Staniucha-Szczurek, Katarzyna Walawender, Ewelina Sieczka, Małgorzata Lis, Krystyna Strasz, Magdalena Śliwa, Marta Haładyn, Katarzyna Gajgał.
Trener: Waldemar Kawka.
GWIAZDA SEZONU
ANNA BARAŃSKA (BKS Aluprof Bielsko-Biała)
Przyjmująca mistrzyń Polski zaczęła błyszczeć jeszcze przed startem PlusLigi Kobiet, gdy pomogła biało-czerwonym w zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy. Zajęła dziewiąte miejsce w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP na 10 najlepszych sportowców Polski. – Zawsze byłam bardzo wymagająca wobec siebie. Dlatego podsumowując sezon, czuję lekki niedosyt. Lepiej mogłam wypaść w rozgrywkach ligowych. Niestety, nie udało się nam w finałach pokonać Muszynianki. Brązowy medal w ME był wielkim sukcesem. Wcześniej z kadrą miałyśmy wzloty i upadki. Cieszę się z postępów w mojej grze. Poprawiłam zagrywkę i lepiej spisuję się w bloku – mówiła siatkarka o sezonie 2008/09. Kolejny był dla niej już bardzo udany, bo zdobyła złoty medal z Aluprofem. – Zasłużyłyśmy na ten medal dobrą grą przez cały sezon – mówiła Barańska. – Wyrwałyśmy złoto rywalkom dzięki dobrej zagrywce i przyjęciu.
EKSPERT SEZONU
JACEK KASPRZYK, dyrektor PlusLigi Kobiet
Przed rozpoczęciem ligi mówiłem, że nie zgadzam się z opiniami, iż są tylko dwie mocne drużyny, czyli Muszyna i Bielsko-Biała. Łódź wygrała Puchar Polski i ma Ligę Mistrzyń, a Dąbrowa Górnicza wywalczyła pierwszy w historii klubu medal mistrzostw Polski. W meczach o medale iskrzyło na boisku i oglądaliśmy spotkania na wysokim poziomie. Byliśmy zawiedzeni postawą Gedanii, w której miały być wzmocnienia przed sezonem, ale nic z tego nie wyszło. Długo liczyliśmy, że ten zespół się odbuduje, jak w poprzednich rozgrywkach, kiedy młode dziewczyny ograły się i stanowiły zagrożenie dla rywalek. Teraz były jednak chyba zbyt duże ubytki w drużynie i dziewczyny, które pozostały nie podołały zadaniu. Gedanię trzeba szanować za to, że fantastycznie szkoli się tam młodzież, czego brakuje w niektórych innych klubach.
LICZBY SEZONU
92 658 001 – złotych wynosiła wartość medialna żeńskiej siatkówki w sezonie 2009-2010.
10 – nagród dla najlepszej zawodniczki meczu zebrały w sezonie Katarzyna Konieczna (PTPS Piła) i Aleksandra Jagieło (Bank BPS Muszyninaka).
125,5 – tyle godzin trwał telewizyjny przekaz na żywo z meczów PlusLigi Kobiet. TV 4 pokazała 25 transmisji, natomiast Polsat Sport 53