Rafał Pośpiech: dużo dzieje się w Grodzie Kraka
W czwartek, w Krakowie na obiektach KS Wanda rozbrzmiały pierwsze gwizdki ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Kraków 2018. Organizatorzy oprócz wielu atrakcji dla kibiców przygotowali również nowości dla zawodników.
O nowościach i tym co czeka na zawodników i kibiców rozmawiamy z Rafałem Pośpiechem – Przewodniczącym Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS.
pzps.pl: Kraków, czy to dobry wybór gospodarza mistrzostw?
Tak, to dobry wybór. Gospodarza wskazał Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W opublikowanym niedawno w internecie rankingu na sportowy ranking miast – Kraków zajął pierwsze miejsce. Rzeczywiście, dużo się dzieje się w grodzie Kraka, warto tu wspomnieć o ostatnim dużym wydarzeniu, jakim był bardzo udany – zwycięski dla naszej reprezentacji halowej Memoriał Huberta Wagnera. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie organizuje od wielu lat zawody na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu Pana Krzysztofa Kowala, Dyrektora ZIS-u i jego pracowników, mistrzostwa Polski zostaną zorganizowane na najwyższym poziomie.
Czy może Pan przybliżyć cyfry tego turnieju oraz opowiedzieć o atrakcjach?
W turnieju podziwiamy 16 najlepszych drużyn w turnieju damskim i 24 duety w turnieju męskim. Zawody zostaną rozegrane w systemie „brazylijskim”, czyli tzw. „podwójnych eliminacji”. To znaczy, że pierwsza porażka nie wyklucza z dalszych rozgrywek żadnej z par. Przegrani przechodzą na prawą stronę drabinki, rozgrywając kolejne spotkania, zachowując tym samym szansę na końcowy triumf w imprezie. Z turnieju odpadają dopiero po drugim niepowodzeniu. Podczas ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej organizator przygotował mnóstwo atrakcji dla kibiców, zwłaszcza dla tych najmłodszych: Strefa Mini Siatkówki, Kids Camp, Strefa Rozrywki, Strefa Animacji i bezpłatne wejście na basen. Dodatkowo na kibiców czekają ogólnodostępne zajęcia fitness i porady trenerów, zajęcia z lekkiej atletyki, malowanie twarzy i puszczanie baniek mydlanych, warsztaty plastyczne i zabawy sportowe, animacje i pokazy futbolu amerykańskiego i wiele innych.
Czy to prawda, że po raz pierwszy w historii na zawodach siatkówki plażowej rangi krajowej zespoły będą mogły korzystać z systemu challenge?
Tak to prawda, na boisku głównym, na którym czeka na kibiców trybuna i 1000 miejsc siedzących, od piątku ruszy system challenge. Przede wszystkim zastąpi on znaną procedurę sprawdzania miejsca upadku śladu piłki. Zasady korzystania z systemu wideoweryfikacji są bardzo podobne do tych, które znamy z boisk siatkówki halowej. Natomiast, ze względu na różnice pomiędzy obydwoma dyscyplinami zawodnicy będą mieli nieco mniejszy zakres możliwości weryfikowania decyzji sędziowskich. Na przykład – w plażowej odmianie siatkówki nie występuje linia trzeciego metra czy linia środkowa. Zespół może sprawdzać decyzję sędziowską w sytuacji, gdy będzie przekonany, że został popełniony błąd, który nie został odgwizdany przez sędziów. Zawodniczki i zawodnicy będą mogli przerywać więc akcje bezpośrednią prośbą w trakcie gry bądź niezwłocznie po sygnalizacji decyzji sędziowskiej. Wówczas wideoweryfikacja dotyczyć będzie ostatniej akcji w tej wymianie. Po tym jak powtórka dwa razy potwierdzi prawidłowość decyzji sędziowskiej zespół w tej odsłonie traci możliwość kolejnej weryfikacji.
Challenge, to pewna nowość na piasku, czy nie obawia się Pan o rozstrzygnięcia tego novum?
Oczywiście, każda nowość niesie za sobą odrobinę niepewności. Jednak zawody obsługiwane będą przez firmę posiadającą odpowiednie doświadczenie krajowe i międzynarodowe w siatkówce halowej. Warto również dodać, że system challenge obecny był już w Polsce na zawodach z cyklu World Tour w Olsztynie i Warszawie.
Co jeszcze z nowości na mistrzostwach?
Kolejnym udogodnieniem dla najlepszych zawodniczek i zawodników w kraju jest nowoczesna kriokomora dostępna w strefie zawodniczej pomiędzy meczami i bezpośrednio po ich zakończeniu. Kriokabina CryoSpace przeznaczona jest do bezpośredniego chłodzenia całego ciała z zastosowaniem pary ciekłego azotu poprzez ekspozycje na niskie temperatury. Zabieg ma na celu poprawę możliwości wydolnościowych organizmu, przyspieszenie regeneracji po przeciążeniach oraz zwiększeniu ilości energii. Krioterapia ogólnoustrojowa oddziałuje jednocześnie na wszystkie partie mięśni i trwa od 30 do 180 sekund, a temperatura wewnątrz spada nawet do -195 °C. Jestem przekonany że niskie temperatury w kriokabinie CryoSpace wynagrodzą trudy turnieju i wysoką temperaturę na boisku.
To chyba dobry czas aby zaprosić kibiców do Krakowa?
Zapraszamy wszystkich kibiców do wspierania najlepszych siatkarzy i siatkarek przy ul. Bulwarowej 39 w Krakowie! Kobiety swoje zmagania rozpoczęły w czwartek o godzinie 10.00, a mężczyźni „na piachu” zameldują się w piątek o godzinie 9.00. Dla tych którzy jednak nie będą obecni w Krakowie i korzystają z ostatniego wakacyjnego weekendu, telewizja Polsat przygotowała plan transmisji mistrzostw:
PIĄTEK, 31 SIERPNIA 2018
11:00 – ćwierćfinał Turnieju Kobiet
12:00 – ćwierćfinał Turnieju Kobiet
18:00 – ćwierćfinały Turnieju Kobiet
SOBOTA, 1 WRZEŚNIA 2018
11:00 – półfinał turnieju kobiet
12:00 – półfinał turnieju kobiet
13:00 – ćwierćfinał turnieju mężczyzn
14:00 – ćwierćfinał turnieju mężczyzn
15:00 – mecz o 3. miejsce turnieju kobiet
16:00 – mecz o 1. miejsce turnieju kobiet
18:00 – ćwierćfinały turnieju mężczyzn
NIEDZIELA, 2 WRZEŚNIA 2018
11:00 – półfinał turnieju mężczyzn
12:00 – półfinał turnieju mężczyzn
15:00 – mecz o 3. miejsce turnieju mężczyzn
16:00 – mecz o 1. miejsce turnieju mężczyzn