Plebiscyt na trenera 15-lecia TAURON Ligi: Michal Mašek
Michal Mašek przeżył w Polsce piękne chwile, ale też po wyjeździe pozostał w nim żal. Po 36 latach odzyskał z drużyną Łódzkiego Klubu Sportowego mistrzostwo Polski, a już kilka dni później musiał szukać pracy. Trzeba też pamiętać, że w nietypowych okolicznościach rozpoczynał swoją pracę w Łodzi.
Karierę trenerską rozpoczynał na Słowacji, w młodzieżowym klubie z Nitry. Później pracował też – jako drugi trener – w zespołach z ekstraklasy z Senicy i Bratysławy, ale jego kariera przyspieszyła dzięki wyjazdowi do pracy w klubach zagranicznych. Najpierw przez dwa lata pracował jako drugi trener w niemieckim Allianz MTV Stuttgart, później przez rok w Chemiku Police, a przez kolejne dwa lata znów w Niemczech, w najlepszym klubie Bundesligi Dresdner S.C.
W 2016 roku postanowił rozpocząć karierę trenerską jako pierwszy szkoleniowiec. W tym czasie do Łodzi przeprowadziła się Lucie Muhlsteinova, jego życiowa partnerka, która podpisała kontrakt z ŁKS Commercecon. Łódzki klub chwilę wcześniej awansował do ORLEN Ligi – tak wtedy nazywały się rozgrywki – a trenerem zespołu był Maciej Bartodziejski, wieloletni zawodnik i asystent trenera w PGE Skrze Bełchatów. W pierwszym meczu sezonu łodzianki przegrały z Budowlanymi Toruń – to też był beniaminek rozgrywek – 0:3, a Bartodziejski pożegnał się z pracą. Jego miejsce zajął właśnie Mašek i w kolejnym meczu łodzianki pokonały znacznie wyżej notowany wtedy Impel Wrocław.
W pierwszym sezonie Mašek poprowadził ełkaesianki do szóstego miejsca. W kolejnych latach było już znacznie lepiej – w sezonie 2017/2018 łodzianki zdobyły wicemistrzostwo Polski, a dwanaście miesięcy później świętowały odzyskanie po 36 latach mistrzowskiego tytułu. Złoto ełkaesianek było niespodzianką, bo to raczej drużyna Grota Budowlanych Łódź wydawała się być faworytem.
– To był najtrudniejszy sezon w moim życiu, także pod względem psychicznym. Od pierwszego dnia okresu przygotowawczego byłem w bardzo dużym stresie . Te łzy po wygranym finale były spowodowane tym, że wtedy dotarło do mnie, co udało nam się zrobić – mówił po ostatnim wygranym meczu Mašek. Trener, bez wątpienia współtwórca tego wielkiego sukcesu, chwilę później musiał jednak szukać pracy. Kilka tygodni później udzielił wywiadu Gazecie Wyborczej, w którym żalił się, że nie został potraktowany fair.
Z Łodzi jednak będzie miał świetne wspomnienia, bo nie ma wątpliwości, że to tutaj po raz pierwszy w karierze dostał wielką szansę wskoczenia na wyższą półkę. Tę szansę wykorzystał, dał klubowi z al. Unii dwa medale w tym jeden złoty, ale i tak trzeba pamiętać, że jego nominacja w 2016 roku była niespodzianką.
Po mistrzowskim tytule Mašek wyjechał z Polski i został trenerem greckiego PAOK Saloniki. W momencie przerwania rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa jego drużyna zajmowała piąte miejsce w tabeli.
Michal Mašek (Słowacja)
ur. 8.08.1983 r.
Kluby i reprezentacje w karierze trenerskiej:
2011-2013 Allianz MTV Stuttgart (Niemcy, asystent)
2013-2014 Chemik Police (asystent)
2014-2016 Dresdner S.C. (Niemcy, asystent)
2016-2019 ŁKS Commercecon Łódź
od 2019 reprezentacja Słowacji (asystent)
od 2019 PAOK Saloniki (Grecja, asystent)
Sukcesy:
Mistrzostwo Polski (2014 asystent, 2019)
Wicemistrzostwo Polski (2018)
Mistrzostwo Niemiec (2015 i 2016 asystent)
Puchar Niemiec (2016 asystent)