Plebiscyt na trenera 15-lecia TAURON Ligi: Bogdan Serwiński
- Z dużą wiarą podchodzę do tego, co robię, ale i z pokorą – mówił przed laty w wywiadzie dla portalu sport.pl Bogdan Serwiński założyciel, były prezes oraz trener Muszynianki Muszyna i dodawał, że umie także znosić gorycz niepowodzeń i brać odpowiedzialność za nie na siebie.
Bogdan Serwiński i jego klub z Muszyny odcisnęli mocne piętno w zawodowych rozgrywkach siatkarskiej ekstraklasy kobiet. – Śmieją się, że jestem naturszczykiem, że kupiłem mistrza? Tak jednak mogą mówić tylko zazdrośni szkoleniowcy – dodawał. Często był nazywany muszyńskim "człowiekiem orkiestrą". Z zawodu jest nauczycielem, o wszechstronnych zainteresowaniach. Był m.in. przewodniczącym rady miasta Muszyna.
– Opinie krytyczne na swój temat przyjmował ze spokojem. One wręcz hartowały Bogdana, który był człowiekiem logicznym, poukładanym, mającym cel do którego konsekwentnie dążył – mówi były trener kadry narodowej kobiet Zbigniew Krzyżanowski, obecnie szef szkolenia w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych.
Siatkarki z Muszyny do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowały w 2003 roku. W sezonie 2005/06 powstała wzorem męskiej zawodowa liga, która obecnie nazywa się TAURON Liga. Ten pierwszy profesjonalny sezon był bardzo ciekawy. Podopieczne trenera Bogdana Serwińskiego do play off przystępowały z piątej pozycji. W finale okazały się lepsze od zespołu z Piły.
Na początku XXI wieku o polskich siatkarkach było głośno w Europie. W 2003 i 2005 roku reprezentacja zdobyła złote medale kontynentalnego czempionatu. Kilka zawodniczek, które były autorkami tych sukcesów grało w klubie Bogdana Serwińskiego – Milena Rosner, Joanna Mirek, Sylwia Pycia, Aleksandra Przybysz, Mariola Zenik oraz Izabela Bełcik.
– W Muszynie czuło się fajną atmosferę wokół siatkówki. Tego nie widać w Warszawie, Łodzi czy Trójmieście, ale w małych miejscowościach tak. Tam prawie wszyscy żyją sukcesami i niepowodzeniami klubu. Pamiętam, że podobnie było w Węgrowie i wiem jak dla takich społeczności jest to ważne. I choćby za to Bogdanowi Serwińskiemu należą się słowa pochwały – kontynuuje Zbigniew Krzyżanowski.
Trener Krzyżanowski podkreślił, że „Muszynianka szybko zyskała opinię klubu stabilnego, w którym płaci się na czas.”
– Bogdan Serwiński wykorzystał lokalne możliwości i powstał mocny klub, który promował siatkówkę i środowisko. Szybko uczył się, zarówno jako organizator oraz trener. Powstało coś co początkowo mogło wydawać się utopią – mówi Zbigniew Krzyżanowski.
Rok 2013 spełnił marzenia klubu i polskich kibiców o sukcesie w europejskich pucharach. Po raz pierwszy nasz zespół zdobył takie trofeum. Muszynianka najpierw grała w Lidze Mistrzyń, a po wyeliminowaniu z rywalizacji kontynuowała walkę w Pucharze CEV. W walce o półfinał pokonała BKS Aluprof Bielsko-Biała, wygrywając 3:0 i 3:1. Następnie okazała się lepsza od Omiczki Omsk po złotym secie 15:12. W finale z Fenerbahce Stambuł spotkania były bardzo zacięte. Zarówno w Muszynie jak i Stambule lepsze okazały się nasze zawodniczki zwyciężając po 3:2.
W tym miejscu trzeba dodać, że w elitarnej Lidze Mistrzyń Bogdan Serwiński ze swoimi zawodniczkami grał w sezonie 2008/2009 i 2010/2011 w drugiej rundzie play-off.
Po sukcesie w Pucharze CEV na krajowych parkietach drużyna z Muszyny jeszcze krótko dotrzymywała kroku najlepszym, ale w 2018 roku wycofała się z rozgrywek ekstraklasy. Tak się zakończyło piętnaście lat wspaniałych sukcesów, osiem medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote.
O tym dlaczego jeden z najlepszych polskich klubów w historii kobiecej siatkówki wycofał się z zawodowego sportu Bogdan Serwiński mówił w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” autorstwa Kamila Drąga. - Proza życia. Nie mamy pieniędzy na dalsze funkcjonowanie zawodowego klubu. Nie zamierzamy działać na kredyt, nie chcemy obiecywać zawodniczkom gruszek na wierzbie. Zawsze byliśmy wypłacalnym klubem i wywiązywaliśmy się ze wszystkich zobowiązań. Teraz nie możemy ich zaciągać, bo nie pozyskaliśmy sponsorów na kolejny sezon. Przez piętnaście lat graliśmy w elicie i uważam, że utrzymywanie klubu na takim poziomie w tak małym miasteczku było heroizmem.
– Inaczej jak heroizmem nie można tego nazwać. Tyle lat funkcjonowania klubu na wysokim poziomie było zasługą przede wszystkim jednego człowieka – kończy Zbigniew Krzyżanowski.
Bogdan Serwiński
ur. 23.10.1956 r. w Krynicy-Zdroju
Kluby w karierze trenerskiej:
Muszynianka Muszyna 2003-2018
Sukcesy:
mistrzostwo Polski: 2006, 2008, 2009, 2011
wicemistrzostwo Polski: 2010, 2012
brązowy medal mistrzostw Polski: 2013, 2015
Puchar Polski: 2011
Superpuchar Polski: 2009, 2011
Puchar CEV: 2013