Plebiscyt na środkową 15-lecia TAURON Ligi: Dorota Pykosz
U progu kariery swoje wysokie umiejętności zaprezentowała w Mielcu, gdzie z miejscową Stalą zdobyła w 2004 roku brązowy medal mistrzostw Polski. Zanosiło się, że klub prowadzony przez wytrawnego fachowca jakim jest Jerzy Matlak, na dłużej zagości w ligowej czołówce,
Ale jak określił sam szkoleniowiec „ten sukces odbił się czkawką.” Drużyna praktycznie z dnia na dzień rozpadła się. Natomiast medal był doskonałą promocją zawodniczek. Marketingowo skorzystała również Dorota Pykosz, która przeniosła się do Muszyny, gdzie Bogdan Serwiński ze swoimi współpracownikami tworzył jeden z najlepszych klubów w polskiej siatkówce ostatnich lat. Tam pod jego okiem trenera odniosła największe sukcesy, zdobywając m.in. trzy tytuły mistrzyni Polski. Jak podkreślała w wywiadach „nie spodziewała się, że wszystko tak się potoczy, że odniesie takie sukcesy oraz zagra w europejskich pucharach i do tego zdobędzie medal w mistrzostwach Europy.”
Sześć lat później żegnała się z klubem jako czołowa polska środkowa. – Ja już tyle lat spędziłam w Muszynie, że i ja, i ludzie, z którymi tam pracowałam potrzebowaliśmy zmiany. Gra w takim klubie wymagała ciągłych nerwów, było to stresujące zadanie, tak więc potrzebowałam zmiany atmosfery. Już od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem zmiany klubu, powiedziałam sobie, że czas najwyższy odejść i właśnie teraz spełniam to postanowienie. Obawy o brak miejsca w składzie nie miały wpływu na moją decyzję – stwierdziła na łamach serwisu lsk.net.pl.
W reprezentacji Polski Dorota Pykosz rozegrała 37 meczów w latach 2001-2009. Największy sukces odniosła w 2009 roku, kiedy bało-czerwone zdobyły w Łodzi w mistrzostwach Europy brązowy medal. – Był to fantastyczny czas. Drużyna zaskoczyła wielu kibiców i ekspertów, którzy nie wierzyli w nas i nie dawali szans na wywalczenie medalu. Jednak najwierniejszymi sympatykami reprezentacji byli biało-czerwoni fani, którym chciałabym bardzo podziękować za wsparcie podczas całego czempionatu. Był to mój pierwszy ijedyny medal mistrzostw Europy, który był nagrodą za lata poświęcone siatkówce. Bardzo się cieszę z tego sukcesu – mówiła po łódzkich mistrzostwach Dorota Pykosz, która w kadrze była znana z wesołego usposobienia oraz charakterystycznego, głośnego śmiechu.
Dodajmy, że brązowy medal z 2009 roku jest jak dotąd ostatnim, po który sięgnęły polskie siatkarki. W ubiegłorocznym czempionacie Starego Kontynentu biało-czerwone zajęły czwarte miejsce.
W sezonie 2012/2013 grała w Atomie Treflu Sopot i zespół zdobył złoty medal po jdenym z najbardziej dramatycznych finałów w historii naszej ekstraklasy. Rywalkami sopocianek były siatkarki z Dąbrowy Górniczej. W czasie doznała poważnej kontuzji. W styczniu 2013 roku wróciła treningów po urazie kości śródręcza, a pauzowała od listopada 2012 roku.
Od grudnia 2014 roku grała w II-ligowej Szóstce Mielec. - Niespełna cztery miesiące temu urodziłam swoją drugą córeczkę Sarę. Nie grałam w siatkówkę rok. Po takim czasie wszystko co się robi jest wielką górą, każdy trening – mówiła na początku stycznia 2015 roku w rozmowie z portalem nowiny24.pl
Dorota Pykosz
ur. 22.10. 1978 r. w Jaśle
Kluby
Gamrat Jasło (wychowanka)
2000-2002 BKS Stal Bielsko-Biała
2002–2004 KPSK Stal Mielec
2004–2010 MKS Muszynianka-Fakro Muszyna
2010–2011 Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia
2011–2012 KPSK Stal Mielec
2012–2013 Atom Trefl Sopot
Sukcesy w klubie:
mistrzostwo Polski: 2006, 2008, 2009, 2013
wicemistrzostwo Polski: 2010
brązowy medal mistrzostw Polski: 2000, 2004
Puchar Polski: finał 2013
Superpuchar Polski: 2009
Sukcesy w reprezentacji:
brązowy medal mistrzostw Europy: 2009