Plebiscyt na przyjmującą 15-lecia TAURON Ligi: Joanna Staniucha-Szczurek
Siatkarską karierę zaczynała w klubie Barnim w swoim rodzinnym Goleniowie. Trenerzy szybko dostrzegali jej talent i trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu. Jej pierwszym profesjonalnym klubem była BKS Stal Bielsko-Biała i z czasem Joanna Staniucha-Szczurek stała się jedną z ikon tego klubu, który na początku 21. wieku należał do krajowej czołówki.
W sezonie 1999/2000 włodarze bielskiego klubu postanowili radykalnie odmłodzić drużynę, sięgając po utalentowane zawodniczki. Obok Staniuchy dołączyły wówczas m.in. Katarzyna Biel (obecnie Gajgał-Anioł) i Aleksandra Przybysz (Jagieło). Bielszczanki sprawiły niespodziankę i zdobyły brązowy medal.
W sezonie 2008-2009 zawodniczka przeprowadziła się do Dąbrowy Górniczej, gdzie występowała przez kilka kolejnych sezonów. W tym czasie klub osiągnął największe sukcesy. Zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski w 2013 r.
Na początku kwietnia 2017 roku zwycięstwem 3:2 nad Giacomini Budowlani Toruń i zajęciem siódmego miejsca w ORLEN Lidze Joanna Staniucha-Szczurek, grająca w BKS Profi Credit Bielsko-Biała, zakończyła sportową karierę. Był szpaler złożony z zawodniczek, kibiców i działaczy BKS. Siatkarce gratulowali przedstawiciele klubu i kibiców z Dąbrowy Górniczej. Był list gratulacyjny od ministra sportu i turystyki. - Jestem bardzo szczęśliwa - mówiła wzruszona siatkarka. - Nie spodziewałam się takiego pożegnania. Dziękuję wszystkim! W życiu tego nie zapomnę. Czuję się, jak wtedy, gdy zdobywałyśmy medale. Mogę teraz spokojnie zawiesić buty na kołku, bo czuję się mega spełniona – podkreśliła.
Popularnie nazywana przez koleżanki „Stacha” nie ukrywała, że jej decyzja związana jest ze względami rodzinnymi. - Zawsze mówiłam, że rodzina jest dla mnie najważniejsza. Teraz chcę postawić na rodzinę - powiedziała.
W reprezentacji Polski w latach 2000-2010 rozegrała 104 spotkania. Jej umiejętności cenili Zbigniew Krzyżanowski, Marco Bonita i Jerzy Matlak. Konkurencja w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku w kadrze Polski na pozycji przyjmującej była bardzo mocna. Graly m.in. Joanna Mirek, Dorota Świeniewicz i Aleksandra Przybysz. Największy sukces odniosła w 2007 roku w Tajlandii, kiedy z reprezentacją Polski zdobyła złoty medal Letniej Uniwersjady.
– Przed wylotem do Tajlandii nikt chyba na nas w kraju nie stawiał. Nie byłyśmy kandydatkami do jakiegokolwiek medalu, a o złotym już nie wspominając – wspominała w tym roku Joanna Staniucha-Szczurek. – Finał grałyśmy z Serbią i pokazałyśmy dobrą formę. Cały czas walka toczyła się pod nasze dyktando, kontrolowałyśmy wynik od początku do końca. Zaprezentowałyśmy się z dobrej strony, udawadniając że polską siatkówkę stać na dobre wyniki. Po finale była wielka radość, a trener Leszek Piasecki musiał zgodnie z obietnicą ostrzyc się na łyso.
Obecnie pracuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku. - Bardzo lubię moją obecną pracę. Świetnie czuję się w Szczyrku, choć bywają też trudne chwile. Początek życia trenerskiego nie jest łatwy. Pracuję w znakomitym gronie i staram się jak najwięcej nauczyć się od bardziej doświadczonych szkoleniowców - podkreśla złota medalistka Letniej Uniwersjady z 2007 roku. Jakie przesłanie chciałaby przekazać swoim podopiecznym? - Żeby w karierze sportowej kierowały się ambicją, pracowitością i podnosiły swoje umiejętności. Żeby menadżerowie i kontrakty nie przesłoniły im wszystkiego - powiedziała.
Joanna Staniucha-Szczurek
ur. 5.02.1981 r. w Goleniowie
Kluby
1995-1997 Barnim Goleniów
1997-2000 SMS PZPS Sosnowiec
2000–2008 BKS Aluprof Bielsko-Biała
2008–2011 MKS Dąbrowa Górnicza
2012–2016 MKS Dąbrowa Górnicza
2016–2017 BKS Aluprof Bielsko-Biała
Sukcesy w klubie:
mistrzostwo Polski: 2003, 2004
wicemistrzostwo Polski: 2013
brązowy medal mistrzostw Polski: 2000, 2007, 2010
Puchar Polski: 2004, 2006, 2013
Superpuchar Polski: 2006, 2012, 2013
Sukcesy w reprezentacji:
złoty medal letniej uniwersjady 2007