Plebiscyt na atakującą 15-lecia TAURON Ligi: Rachel Rourke
Rachel Rourke przez dwa sezony występowała w polskiej lidze. Atakująca bardzo szybko stała się ulubienicą polskich kibiców. Dzięki swojej bardzo dobrej grze, zespoły w których występowała kończyły rozgrywki z medalami na szyi. Tak się stało, m.in. w przypadku Banku BPS Muszynianki Fakro Muszyna oraz Atomu Trefla Sopot.
Rachel Rourke bardzo wcześnie została okrzyknięta nadzieją australijskiej siatkówki. Urodzona w 1988 roku w Nambour atakująca, swoje pierwsze szlify siatkarskiego rzemiosła zbierała w Queensland. Występy na różnych szczeblach narodowej drużyny australijskiej, zaowocowały kontynuacją kariery w Stanach Zjednoczonych. Cztery lata spędziła w Oregon State University, skąd przeniosła się bezpośrednio do Europy, a dokładnie do włoskiej drużyny z Serie A2 - Cedat 85 San Vito. Roczny pobyt na Półwyspie Apenińskim Australijka mogła zaliczyć do bardzo udanych. Została bowiem trzecią najlepszą punktującą całych rozgrywek.
Dobry sezon w Italii sprawił, że atakującą zainteresowały się inne europejskie kluby, w tym polski z Muszyny. Jak się okazało włodarze Bank BPS Muszynianki Fakro przedstawili reprezentantce Australii najlepszą ofertę i podpisała ona roczny kontrakt. Sezon rozpoczęła od zdobycia wspólnie z drużyną Superpucharu Polski w 2011 roku, a zwieńczeniem ciężkiej pracy przez całe rozgrywki był srebrny medal mistrzostw Polski.
Po sezonie spędzonym w Muszynie, Rourke zdecydowała się na zmianę klubu. Z południa Polski przeprowadziła się na północ do Sopotu. – Zdecydowałam się przejść do Sopotu, bo wiedziałam, że chcę pozostać w tym kraju. Małe miasta nie są złe. Muszyna jest dobrym miejsce na wakacje. Na północy zobaczyłam zupełnie inny kraj – powiedziała atakująca po przeprowadzce do Trójmiasta.
Warto dodać, że to właśnie z Atomem Treflem Sopot w sezonie 2011/12 Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna walczyła o tytuł mistrza Polski i wtedy minimalnie przegrała tę rywalizację. W zespole z Pomorza atakująca kontynuowała swoją dobrą grę – zarówno w ówczesnej OrlenLidze, a także europejskich rozgrywkach. Przed rozpoczęciem jeszcze półfinałów miała na swoim koncie 348 punktów. Zawodniczka nie ukrywała, że to był trudny i wymagający sezon.
– Ten sezon jest bardzo długi. Dużo zależy w nim od tego, jak chcesz zagrać i jak wiele wygrać. W spotkaniach fazy play off koncentracja musi być maksymalna. Trzeba pamiętać o celach, jakie stawia sobie cała drużyna. Najważniejsze, by dobrze współpracować. Jeżeli jest się przyjaciółmi także poza boiskiem, to bardzo pomaga w grze – wyznała siatkarka z Australii.
Półfinałowej rywalizacji dodatkowego smaczku dodawał fakt, że były to pierwsze spotkania Rourke przeciwko byłej drużynie. Zgodnie z zapisami w kontrakcie atakująca, nie mogła zagrać przeciwko ekipie z Muszyny w rundzie zasadniczej.
– O zapisie w umowie wiedziałam i do nikogo nie zgłaszam pretensji. Myślę, że nie powinno być dla mnie zaskoczeń, bo grałam z tymi dziewczynami. Znam ich założenia taktyczne i sposób, w jaki je realizują. To będzie jedno z najtrudniejszych spotkań, ale niczego się nie obawiam. Hala w Muszynie jest „trudna”, lecz przeciwnik został rozszyfrowany – tak mówiła przed półfinałami ligi.
I dodała – Mecze z Muszyną były specjalne. Szczególnie nerwowe były spotkania wyjazdowe.
Atom Trefl wygrał półfinałową potyczkę, a następnie okazał się lepszy podczas rywalizacji z Tauron MKS Dąbrową Górnicza i sięgnął po drugi tytuł mistrza Polski. Rourke ze złotym medalem opuściła Polskę. Po dwóch latach gry w kraju nad Wisłą, zdecydowała się wyjechać i kontynuować swoją karierę w Azerbejdżanie, a dokładnie w klubie Rabita Baku. Grę w tej drużynie, atakująca zwieńczyła złotym krążkiem mistrzostw Azerbejdżanu oraz sukcesem w europejskich rozgrywkach – brązowym medalem w Lidze Mistrzyń.
Jednak już po roku Rourke zdecydowała się spróbować swoich sił w dalszej części Azji, bo aż w lidze koreańskiej. Nie były to dla niej zbyt udane rozgrywki, dlatego po sezonie przeniosła się do Chin. Przez dwa lata z rzędu broniła barw Sichuan Volleyball, a przez ostatnie trzy lata grała w szeregach zespołu Beijing BAW, z którym w sezonie 2018/19 wywalczyła mistrzostwo Chin, a w 2019/20 brązowy medal.
Rachel Rourke
ur. 1 października 1988 r. w Nambour (Australia)
Kluby:
do 2005 Queensland (Australia)
2005–2006 QAS Pirates (Australia)
2006–2010 Oregon State University (USA)
2010–2011 Cedat 85 San Vito (Włochy)
2011–2012 MKS Muszynianka Muszyna
2012–2013 Atom Trefl Sopot
2013–2014 Rabita Baku (Azerbejdżan)
2014–2015 Incheon Heungkuk Life Pink Spiders (Korea Południowa)
2015–2017 Sichuan Volleyball (Chiny)
2017–2020 Beijing BAW (Chiny)
Sukcesy:
mistrzostwo Polski: 2013
wicemistrzostwo Polski: 2012
Superpuchar Polski: 2011
mistrzostwo Azerbejdżanu: 2014
mistrzostwo Chin: 2019
brązowy medal mistrzostw Chin: 2020
brązowy medal Ligi Mistrzyń: 2014