··· ···
··· ···
··· ···

Niespodzianka w Szczecinie

W pierwszym meczu półfinałowym ORLEN Ligi Chemik Police przegrał z Impelem Wrocław 2:3 (25:13, 23:25, 13:25, 25:13, 10:15). MVP została wybrana Hana Cutura. Stan rywalizacji play off 1:0 dla wrocławianek. Kolejny pojedynek zostanie rozegrany w poniedziałek 13 kwietnia.

Siatkarki Giuseppe Cuccariniego bezsprzecznie górowały w rundzie zasadniczej ORLEN Ligi, ale w najważniejszych dotychczas meczach sezonu, Pucharze Polski i Final Four Ligi Mistrzów nie zdołały potwierdzić swojej wielkości. Polski puchar przegrały z PGE Atomem Trefl Sopot, a w rywalizacji o europejską dominację musiały uznać wyższość konkurentek z Włoch i Turcji.

Mistrzostwo Polski to ostatnie w trwającym sezonie trofeum do zdobycia. Świadome tego policzanki, rozpoczęły półfinałową rywalizację z wysokiego „c” i już po kilku minutach gry prowadziły w I partii 13:6. Wrocławianki miały spore problemy z kończeniem pierwszej akcji, nawet jeśli zdołały dobrze przyjąć zagrywkę, nie potrafiły skończyć piłki. Za to ich rywalki bezlitośnie wykorzystywały każdą nadarzająca się okazję. - My w ogóle nie rozgrywamy i nie atakujemy, musimy natychmiast to poprawić - prosił na kolejnych przerwach trener Tore Aleksandersen. Prośby nie przyniosły rezultatu, podobnie jak wprowadzenie zmienniczek, Mroczkowskiej i Hagglund, która pozostała w wyjściowej szóstce także w 2. secie.

Równie obiecująco dla miejscowych rozpoczęła się kolejna część meczu - 4:0. Szkoleniowiec wrocławianek szybko poprosił o przerwę, podczas której apelował do swoich podopiecznych: - Nikt za was nie zmieni przebiegu gry, musicie zrobić to same. Tym razem zawodniczki wzięły sobie do serca słowa trenera i błyskawicznie odrobiły straty, głównie dzięki czujnej grze na siatce (w czterech akcjach trzykrotnie punktowały blokiem).  Wyraźnie wzmocniły też zagrywkę i poprawiły skuteczność w ataku, co bardzo szybko znalazło odzwierciedlenie w  wyniku (11:16).  Włoski szkoleniowiec Chemika próbował odwrócić niekorzystny bieg wydarzeń, wprowadzając na boisko zmienniczki, Kowalińską i Rabkę. Rezerwowe pomogły zniwelować straty (22:22), ale to wrocławianki, po ataku Katarzyny Mroczkowskiej cieszyły się ze zwycięstwa. Gospodynie popełniły aż 10 błędów własnych (na 5 przeciwniczek).

Sporo dobrego w poczynania Impelu wniosła Jenna Hagglund, która przyspieszyła grę swojej drużyny i świetnie popracowała w polu serwisowym. To przy jej zagrywce w trzecim secie  przyjezdne zdobyły 5 oczek z rzędu (3:8). Bezradny Cuccarini rozkładał ręce podczas rozmów z zawodniczkami, prosząc by bardziej skoncentrowały się na rywalizacji. Chwilę później desygnował do gry aż cztery zawodniczki z ławki (Jagieło, Rabkę, Krzos, Mróz), ale i one nie znalazły antidotum na coraz mocniejsze ataki wrocławianek - 8:18. - Jesteście usatysfakcjonowane swoją grą? - pytał retorycznie włoski szkoleniowiec Chemika podczas II przerwy technicznej. - Czas ucieka, musimy coś zmienić - dodał. Ale to rywalki, które grały jak natchnione rozdawały karty w tym fragmencie gry.

W czwartym secie role znów się odwróciły i tym razem to miejscowe przeszły do ofensywy. Niemiłosiernie obstrzeliwały zagrywką Mirę Topic, która miała ogromne problemy z dogrywaniem piłki, a  jej koleżanki z  kolei, w akcjach sytuacyjnych raz po raz nadziewały się na szczelną  ścianę rąk policzanek (13:7, 22:12), które po ataku Any Bielicy doprowadziły do wyrównania bilansu setów.

Piata partia byłą najbardziej wyrównana i zacięta w całym spotkaniu, obydwie drużyny zostawiły na boisku wszystkie siły i umiejętności. Wyraźnie lepsze okazały się wrocławianki, które w decydującej fazie gry były skuteczniejsze w obronie i ataku, więcej krzywdy robiły też rywalkom zagrywką.

Składy:

Police: Ognjenovic, Bielica, Veljkovic, Bednarek-Kasza, Glinka, Werblińska, Zenik (L) oraz Kowalińska, Rabka, Krzos, Mróz, Jagieło

Impel: Gryka, Kaczor, Kąkolewska, Ptak, Topic, Cutora, Sawicka (L) oraz Hagglund, Mroczkowska, Kwiatkowska, Kauffeldt, Grejman