··· ···
··· ···

Niespełna 100 dni do startu TAURON Ligi. Zobaczcie ostatni sezon w liczbach!

Trzy miesiące temu dość niespodziewanie zakończył się sezon Ligi Siatkówki Kobiet 2019/2020, a za niespełna sto dni ruszy nowy pod nazwą TAURON Liga. My postanowiliśmy przypomnieć kibicom kilka ciekawych faktów z ostatnich rozgrywek.

Sezon 2019/2020 był jednym z najciekawszych w historii żeńskiej siatkówki. W ostatnich latach o medale walczyły cztery zespoły - Grupa Azoty Chemik Police, Grot Budowlani Łódź, ŁKS Commercecon Łódź oraz Developres SkyRes Rzeszów - które zostawiały pozostałe drużyny w tyle. W ostatnim sezonie do walki o medale mistrzostw Polski włączyły się inne zespoły. Największym zaskoczeniem sezonu była drużyna z Legionowa, który zakończyła rozgrywki na czwartym, najwyższym w historii klubu, miejscu. Na plus zapisały się ekipy Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz oraz BKS Stal Bielsko-Biała. Jakie byłyby rozstrzygnięcia, gdyby była faza play-off? Czy policzanki zdobyłyby złoty medal, czy może legionowianki sięgnęły po pierwszy w historii krążek? Tego niestety się nie dowiemy, ale wiemy, jakie rekordy biły zespoły w sezonie 2019/2020. Zapraszamy do lektury!

1. Rozgrywki fazy zasadniczej rozpoczęły się 11 października 2019 roku meczem pomiędzy Developresem SkyRes Rzeszów a DPD Legionovią Legionowo, a zakończyły 2 marca 2020 roku spotkaniem BKS Stal Bielsko-Biała - Energa MKS Kalisz.

2. Łącznie rozegrano 132 mecze; 63 zakończyło się w trzech setach (w tym jeden oddany walkowerem przez Wisłę Warszawa), 44 - w czterech, a 25 w tie-breaku. Tylko w jednej, dziewiętnastej, kolejce wszystkie spotkania zakończyły się w trzech setach.

3. Każdy zespół rozegrał 22 spotkania. Najwięcej zwycięstw zanotowały Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów - po 21. Drużyna z Polic wygrała rozgrywki fazy zasadniczej i, w związku z zakończeniem sezonu na tej fazie, zdobyła złoty medal mistrzostw Polski.

4. Ani jednego zwycięstwa w sezonie (i historii rozgrywek ligi siatkówki kobiet) nie odniosła Wisła Warszawa; sezon zakończyła z ujemną liczbą punktów (-1).

5. Najciekawsza była 16. kolejka LSK. To tu był najdłuższy i najkrótszy mecz sezonu. Najwięcej czasu na boisku - 2 godziny i 29 minut - spędziły zespoły Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz i BKS Stal Bielsko-Biała, a mecz zakończył się zwycięstwem pałacanek. Po 58 minutach zakończyło się spotkanie pomiędzy Wisłą Warszawa a Grupą Azoty Chemikiem Police.

6. Najdłuższy set rozegrały zawodniczki Grot Budowlani Łódź i E.Leclerc Radomki Radom w 4. kolejce - wygrały go łodzianki 33:31. Najkrótsza partia z kolei trwała 18 minut - miała ona miejsce w 20. kolejce w starciu Banku Pocztowego z Eneą PTPS Piła i zakończyła się wynikiem 25:8.

7. Wiele spotkań zakończyło się w tie-breaku. Najbardziej zacięty był w 1. kolejce sezonu pomiędzy Bankiem Pocztowym Pałacem Bydgoszcz a Grot Budowlanymi Łódź - trwał 23 minuty, a wygrały go łodzianki 21:19. Najkrótszy piąty set rozstrzygnął się w 15 minutach - w 12. kolejce pomiędzy Energą MKS Kalisz a ŁKS Commercecon Łódź na korzyść łodzianek (15:5).

8. W 132 meczach LSK zostało wyróżnionych 68 zawodniczek. Najwięcej statuetek MVP otrzymała Katarzyna Zaroślińska-Król z Developresu SkyRes Rzeszów – osiem; siedem razy nagrodzono Wilmę Salas Rosell (Grupa Azoty Chemik Police), a czterokrotnie Michaelę Mlejnkovą (Developres SkyRes Rzeszów), Katarinę Lazović (ŁKS Commercecon Łódź), Olgę Strantzali (DPD Legionovia Legionowo), Aleksandrę Kazałę (Enea PTPS Piła) oraz Aleksandrę Rasińską (#VolleyWrocław).

9. Niewielu kibiców wie, że komisarz zawodów wyróżnia także siatkarkę z drużyny przegranej. Takie wyróżnienie w 132 meczach otrzymało 61 siatkarek. Najwięcej - siedem - trafiło do Moniki Fedusio z Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz. Po pięć otrzymały Weronika Centka (Energa MKS Kalisz), Olivia Różański (BKS Stal Bielsko-Biała), Adela Helić (Energa MKS Kalisz), Katarzyna Marcyniuk (Wisła Warszawa) oraz Magdalena Saad (Enea PTPS Piła).

10. W fazie zasadniczej rozegrano 491 setów. Najwięcej na koncie ma ich DPD Legionovia Legionowo - 88, najmniej Wisła Warszawa - 74.

11. Łączna liczba rozegranych wymian w setach w całym sezonie to 21 580. Rekordzistą jest BKS Stal Bielsko-Biała - zanotowała ich 3892, najmniej Wisła Warszawa - 3084.

12. Zespoły spędziły na boisku łącznie 217 godzin i 52 minuty. Najdłużej walczyły zawodniczki DPD Legionovii - 40 godzin i 11 minut, najkrócej grała Wisła Warszawa - 29 godzin i 28 minut.

13. W całym sezonie LSK zespoły aż 905 razy korzystały z wideoweryfikacji. Najwięcej, bo aż 105 razy, skorzystał z niej trener Grupy Azoty Chemik Police, najmniej szkoleniowiec Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz – 48 razy.

14. Najlepszą skutecznością w sprawdzaniu challengu okazał się Mirosław Zawieracz. Szkoleniowiec Enei PTPS Piła prosił o sprawdzenie akcji 69 razy i w 51% wygrał weryfikację. Najsłabiej wypadł trener BKS Stal Bielsko-Biała - na 92 challenge wygrał tylko 29% z nich.

15. Rekordzistą sezonu 2019/2020 pod względem otrzymanych sankcji jest Energa MS Kalisz – zespół został ukarany aż jedenaście razy. „Najgrzeczniejszym” zespołem była Enea PTPS Piła – nikt z drużyny i sztabu szkoleniowego nie otrzymał upomnienia czy nagany.

16. Kibice zgromadzeni przed telewizorem najczęściej mogli oglądać Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz, bowiem aż 10 raz telewizja Polsat pokazała mecz z udziałem tej drużyny; dziewięć razy gościła DPD Legionovia Legionowo. Najmniej spotkać mogliśmy oglądać w wykonaniu Wisły Warszawa – tylko dwukrotnie były transmitowane spotkania z ta drużyną.

17. Mimo, że drużyna z Legionowa w Polsacie pokazana została dziewięć razy, to i tak kibice tej drużyny oglądali ją najdłużej. Łączny czas transmisji jej spotkań to 17 godzin i 39 minut.