··· ···
··· ···
··· ···

MŚ U20: Polska - Turcja 1:3. Biało-czerwone powalczą o miejsca 5-8

Polska przegrała z Turcją 1:3 (25:13, 20:25, 24:26, 18:25) w ostatnim meczu grupy E mistrzostw świata juniorek U20 w Cordobie i niestety straciła szanse na awans do półfinału. W gronie czterech najlepszych drużyn znalazła się Rosja i Turcja (grupa E) oraz Chiny i Japonia (grupa F). Biało-czerwone powalczą o miejsca 5-8.

Przed rozpoczęciem meczu w grupie E tylko Rosja była pewna awansu do mistrzostw świata juniorek. Biało-czerwone, aby w nim się znaleźć musiały po prostu pokonać Turcję. W związku z tym Polki musiały bardzo szybko zapomnieć o porażce ze Sborną i zagrać w tym spotkaniu tak dobrze jak dwa dni temu z Brazylią.

Biało-czerwone bardzo dobrze rozpoczęły premierową odsłonę meczu. Świetną serią zagrywek otworzyła ją Zuzanna Górecka, dzięki której Polska objęła prowadzenie 4:1. Polski zespół wypracowaną przewagę utrzymał na przerwie technicznej 8:5. Chwilę przed pauzą skutecznie zaatakowała Martyna Łukasik. Co prawda po wznowieniu gry Turcja doprowadziła do remisu 8:8, ale dzięki dobrym zagrywkom Alicji Grabki, Polki ponownie odskoczyły na sześć oczek 14:8. Warto dodać, że nasze reprezentantki świetnie broniły piłkę w polu, wyprowadzały skuteczne kontrataki i zmuszały rywalki do prostych błędów. Na drugiej pauzie prowadziły 16:9, a chwilę później już 20:11. Do końca tej partii Polska dominowała na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i wygrała 25:13. Ostatni punkt z prawego skrzydła zdobyła Górecka.

Początek seta numer dwa był wyrównany, ale przed przerwą techniczną dobrze w polu serwisowym spisywała się Łukasik 7:4, a w ataku na skrzydle Natalia Murek 8:6. W dalszej części tej partii zespoły toczyły wyrównaną grę. Jednak przed drugą pauzą to Turczynki odskoczyły na dwa oczka 16:14. Niestety biało-czerwone w tym fragmencie meczu pogubiły się w swojej grze 15:20. Mimo, że polski zespół odrobił kilka punktów straty to w końcówce musiał uznać wyższość Turcji 25:20.

Kolejna partia to kopia wcześniejszej. Turcja na pierwszym czasie objęła prowadzenie 8:6. Polskiej drużynie coraz częściej przytrafiały się proste błędy 7:12. Krótka przerwa na żądanie trenera Wiesława Popika uspokoiła grę biało-czerwonych 11:12. Polki zaczęły dobrze czytać grę rywalek i ustawiać szczelny blok 12:12. Na drugiej pauzie dwa oczka przewagi wypracowały Turczynki 16:14. Nasza drużyna nie złożyła broni. Po przerwie szybko doprowadziła do remisu 16:16 i od tego momentu zespoły grały punkt za punkt. Końcówka seta była bardzo zacięta, ale więcej zimnej krwi zachowała Turcja, która wygrała 26:24.

W secie czwartym do stanu 4:4 drużyny grały punkt za punkt. Następnie biało-czerwone zaczęły mieć problemy z dokładnym przyjęciem, a w konsekwencji skutecznym atakiem. Na przerwie technicznej przegrywały 4:8. Chwilę później był już wynik 4:10. Na niewiele zdał się czas na żądanie szkoleniowca reprezentacji Polski. Turcja dominowała na parkiecie w każdym elemencie 16:6. W tym secie Polki zostały rozbite przez rywalki, choć końcówka trzeciej partii i początek czwartej wcale na to nie wskazywał. Polska przegrała tego seta do 18 i całe spotkanie 1:3.

Tym samym Polska straciła szanse na awans do półfinału. Drugie miejsce w grupie E obok Rosji zajęła Turcja i to ona stanie przed szansą walki o medale mistrzostw świata juniorek U20. Biało-czerwonym pozostała gra o miejsca 5-8.

W grupie F awans do półfinału mistrzostw świata zapewniły sobie Chiny, które wygrały wszystkie trzy mecze oraz Japonia, która uplasowała się na drugiej lokacie.

Polska: Zuzanna Górecka, Natalia Murek, Alicja Grabka, Martyna Łukasik, Martyna Świrad, Kinga Różyńska, Maria Stenzel (L) oraz  Aleksandra Lipska, Julia Nowicka, Aleksandra Gryka, Oliwia Bałuk
Trener: Wiesław Popik, II trener: Miłosz Majka

Turcja: Tugba Senoglu, Saliha Sahin, Yasemin Guveli, Alshan Kilic, Tutku Burcu Yuzgenc, Zehra Gunes, Eylül Akarcesme (L) oraz Derya Cebecioğlu, Sinem Bayazit, Buket Gulubay, Cagla Erdem
Trener:  Mustafa Suphi Doganciv,  II Trener: İncekara Kaan