Mistrzostwa świata 2022: reprezentacja Polski siatkarek TAURON Ligą stoi!
W reprezentacji Polski, która meczem z Chorwacją inauguruje mistrzostwa świata siatkarek, jest aż 11 zawodniczek grających w klubach TAURON Ligi. Nasza drużyna faworytem nie jest, ale w sprawdzianach pokazała, że coraz mniej dzieli ją od najlepszych.
Polskie siatkarki wracają na światowe salony po 10 latach. Tak długiej przerwy nie było nigdy w historii, a przecież nasza reprezentacja trzy razy wracała z tej imprezy z medalami. Od ostatniego minęło już 60 lat i czas, żeby kraj, w którym siatkówka jest najpopularniejsza na świecie, zaczął też osiągać sukcesy w rywalizacji kobiet.
Nie będzie to łatwe, bo jest w trakcie odmładzania. Z kadry, która w 2010 roku zajęła dziewiąte miejsce, została tylko Joanna Wołosz. Trener Stefano Lavarini nie wahał się powołać do reprezentacji młodych zawodniczek, jak choćby Weronika Szlagowska czy Monika Fedusio, a także postawić na Monikę Gałkowską, która wraca do kadry po przerwie. Włoski selekcjoner nie miał komfortu, bo kilka siatkarek z różnych przyczyn nie może wystąpić w turnieju mistrzowskim.
Nasze siatkarki podkreślają, że celem drużyny jest awans do ćwierćfinału, a wtedy - przy wsparciu polskich kibiców - mogą sprawić niespodziankę. Tak jak to było w mistrzostwach Europy w 2019 roku, gdy Polska pokonała Włochy i znalazła się w najlepszej czwórce turnieju.
Wracając od składu, to znalazło się w nim 11 siatkarek występujących w TAURON Lidze. Są wśród nich zawodniczki doświadczone, jak Agnieszka Korneluk, ale większość znajduje się dopiero na progu kariery. Debiutantkami na mistrzowskiej imprezie są Szlagowska i Aleksandra Szczygłowska, a Anna Obiała i Agnieszka Witkowska sporadycznie dotąd grały w kadrze.
Ostatnim sprawdzianem dla Polski przed mistrzostwami świata był turniej w Neapolu. Drużyna przegrała tam wszystkie mecze, jednak nie należy zapominać, że przeciwnikami były czołowe zespoły na świecie: Serbia, Włochy i Turcja. Polki powalczyły ze wszystkimi i postraszyły faworytki, przegrywając wszystkie mecze po 1:3. A w mistrzostwach będą mieć wsparcie kibiców. Rozgrywki zaczną w Arnhem, a po spotkaniu z Chorwacją wrócą do kraju i w Gdański zmierzą się z Tajlandią, Koreą, Dominikaną i Turcją. Cztery najlepsze drużyny awansują do drugiej fazy, która zostanie rozegrana w Łodzi. W Atlas Arenie, gdzie Polska zdobyła ostatni medal na mistrzowskim turnieju (brąz w mistrzostwach Europy w 2009 roku) i tak dobrze grał 10 lat później.
Skład reprezentacji Polski:
Rozgrywające: Katarzyna Wenerska (Developres BELLA DOLINA Rzeszów), Joanna Wołosz (Imoco Volley Conegliano).
Atakujące: Monika Gałkowska (Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz), Magdalena Stysiak (Vero Volley Monza).
Przyjmujące: Monika Fedusio (Grot Budowlani Łódź), Zuzanna Górecka (ŁKS Commercecon Łódź), Olivia Różański (Reale Mutua Fenera Chieri), Weronika Szlagowska (BKS BOSTIK Bielsko-Biała).
Środkowe: Klaudia Alagierska-Szczepaniak (ŁKS Commercecon Łódź), Agnieszka Korneluk (Grupa Azoty Chemik Police), Anna Obiała (Developres BELLA DOLINA Rzeszów), Kamila Witkowska (ŁKS Commercecon Łódź).
Libero: Maria Stenzel (Grupa Azoty Chemik Police), Aleksandra Szczygłowska (Developres BELLA DOLINA Rzeszów).
Mecze Polski w fazie grupowej mistrzostw świata:
23 października
Polska - Chorwacja (g. 18)
27 października
Polska - Tajlandia (20:30)
28 października
Polska - Korea (20:30)
29 października
Polska - Dominikana (20:30)
1 października
Polska - Turcja (20:30)