Mistrzostwa Europy wracają do Łodzi
Po dziesięciu latach Łódź ponownie będzie gościć finalistki mistrzostw Europy siatkarek. Ta impreza zawita do Atlas Areny w roku 2019. Niespełna dwanaście miesięcy później do Łodzi wrócą uczestnicy Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn.
- Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanów siatkówki żeńskiej. Łódzkie drużyny są na topie, a ich potyczki wzbudzają emocje, dlatego z największą radością możemy poinformować, że w przyszłym roku będziemy mieli super imprezę międzynarodową. Będą to mistrzostwa Europy, rozgrywane w nowej odsłonie, z czterema organizatorami. Oprócz Polski będą to: Węgry, Słowacja i Turcja. W 2020 roku będziemy natomiast mieli Siatkarską Ligę Narodów, którą gościliśmy również kilka miesięcy temu. Duża siatkówka w dwóch nadchodzących latach będzie więc gościła w Łodzi – poinformował w środę na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Mistrzostwa Europy siatkarek to impreza, której historia rozpoczęła się w roku 1949. Do tej pory rozegrano 30 turniejów finałowych, w których tylko raz zabrakło Polek (1993). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Czechosłowacji, a biało-czerwone wróciły z nich z brązowym medalem. Do roku 1971 siatkarki osiem razy walczyły o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu, a Polki na tych turniejach zdobyły osiem medali (po cztery srebrne i brązowe). Później do tej kolekcji dołożyły jeszcze trzy krążki, w tym dwa najcenniejsze – złote. Mistrzostwo Europy siatkarki znad Wisły wywalczyły w latach 2003 i 2005, pod wodzą nieżyjącego już łodzianina Andrzeja Niemczyka.
Do ósmej edycji finały ME rozgrywano nieregularnie, a przerwy między kolejnymi turniejami wynosiły od jednego roku, do pięciu lat. W 1975 rozegrano turniej, który rozpoczął nowy rozdział w historii ME siatkarek. Od imprezy w byłej Jugosławii rywalizacja o mistrzostwo Europy toczy się co dwa lata. W roku 2009 gospodarzem mistrzostw po raz pierwszy była Polska, a głównym miastem imprezy – Łódź.
W Atlas Arenie rozegrano m.in. mecz otwarcia i wszystkie spotkania fazy finałowej oraz wszystkie z udziałem reprezentacji Polski, która zdobyła brązowy medal – ostatni w dotychczasowej historii. Mistrzostwa zakończyły się nie tylko sukcesem sportowym, ale też organizacyjnym. Już w pierwszej fazie turnieju sześć spotkań grupy A obejrzało w Atlas Arenie 58 tys. widzów, a rekordową frekwencję w historii ME miał mecz Polski z Holandią, na który przyszło 13 200 kibiców. Łącznie w łódzkiej hali rozegrano 25 spotkań, a turniej miał najlepszą frekwencję w historii tych rozgrywek.
Po dziesięciu latach najlepsze siatkarki Europy wracają do Łodzi. Współgospodarzami XXXI edycji ME będą cztery państwa: Polska, Turcja, Węgry i Słowacja. W Polsce siatkarki będą grały tylko w łódzkiej Atlas Arenie, gdzie odbędą się wszystkie spotkania grupowe z udziałem kadry biało-czerwonych (pięć dni meczowych) oraz po dwa mecze 1/8 i 1/4 mistrzostw. Mistrzostwa rozpoczną się 23 sierpnia, a zakończą 8 września 2019.
W roku 2020 do Łodzi wróci natomiast Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn. W maju lub czerwcu w Atlas Arenie przez trzy dni reprezentacja Polski rywalizować będzie z trzema innymi uczestnikami rozgrywek, które w roku 2018 zastąpiły bardzo popularną wśród kibiców Ligę Światową. Łódź była współgospodarzem 16 edycji LŚ oraz premierowej odsłony SLN.
- Będą to świetne imprezy, promujące piłkę siatkową w Polsce i na świecie i będą świetną promocją Łodzi, która jest sprawdzonym partnerem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku polskie dziewczęta wystartują z Łodzi do Turcji, gdzie będą rozgrywane półfinały i finały mistrzostw Europy – podsumował wiceprezes PZPS Jacek Sęk.