LE: polskie zespoły debiutują
Reprezentacje Polski - kobiet i mężczyzn - w tym roku po raz pierwszy wystąpi w Lidze Europejskiej. Czym są te rozgrywki? Jaka jest ich historia i jakimi prawami się rządzą?
Historia Ligi Europejskiej mężczyzn sięga 2004 roku. Rozgrywki te zostały stworzone na wzór Ligi Światowej, z tym że w Lidze Europejskiej występują niżej notowane europejskie reprezentacje. W pierwszej edycji turnieju mężczyzn wzięło udział osiem drużyn – Chorwacja, Czechy, Finlandia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Holandia oraz Turcja. Zespoły podzielono na dwie grupy – dwie najlepsze drużyny z tych grup awansowały do turnieju Final Four, który miał miejsce w czeskiej Opawie. W finale tych rozgrywek Czesi niespodziewanie pokonali reprezentację Rosji, której człon w tym okresie stanowili Paweł Abramow, Wadim Chamuckich czy Semen Połtawski. W kolejnych edycjach dwukrotnie triumfowali Słowacy (rok 2008 i 2011) i Holendrzy (rok 2006 i 2012), a raz na najwyższym stopniu podium stawali Hiszpanie, Niemcy, Portugalczycy oraz Belgowie. Od 2010 roku zwycięzca Ligi Europejskiej otrzymuje prawo udziału w Lidze Światowej.
Liga Europejska kobiet powstała nieco później, bo w 2009 roku. W pierwszej edycji wystąpiło osiem zespołów – Bułgaria, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Rumunia, Serbia, Hiszpania oraz Turcja. Ze zwycięstwa w tym turnieju mogły cieszyć się Serbki, które w finale po bardzo zaciętym meczu, który rozstrzygał się w tie-breaku, pokonały Turczynki. W kolejnych latach złoto zdobywały dwukrotnie Serbki, raz Czeszki oraz Niemki. Zespoły, które docierają do finału Ligi Europejskiej są premiowane udziałem w turnieju World Grand Prix.
Tegoroczne rozgrywki Ligi Europejskiej kobiet i mężczyzn zapowiadają się bardzo ciekawie. Polskie zespoły po raz pierwszy wezmą udział w tych turniejach. Obok Polski swój debiut zaliczą również ekipy Macedonii i Azerbejdżanu.
– Bardzo się cieszymy, że te kraje zdecydowały się wystąpić w Lidze Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla Polski ten turniej będzie dodatkowym przygotowaniem do rozgrywanych we wrześniu mistrzostw świata, których gospodarzem są właśnie Polacy. Po raz kolejny potwierdza się więc fakt, że Liga Europejska jest dla siatkarskich federacji doskonałą platformą do testowania nowych zawodników na arenie międzynarodowej i zdobywania doświadczenia – przyznał prezydent Europejskiej Konfederacji Siatkówki, Andre Meyer.
W tegorocznej Lidze Europejskiej mężczyzn wystąpi dziesięć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W grupie A zagrają Polska, Grecja, Czarnogóra, Rumunia oraz Azerbejdżan, a w grupie B – Turcja, Słowenia, Austria, Dania i Macedonia. Runda eliminacyjna będzie rozgrywana systemem „każdy z każdym”.
U kobiet zobaczymy osiem zespołów, które podzielono na dwie grupy. W grupie A wystapią Turcja, Bułgaria, Azerbejdżan oraz Słowenia, a w grupie B – Niemcy, Polska, Hiszpania i Grecja. Runda eliminacyjna będzie się składać z sześciu turniejów, a każda z drużyn rozgegra sześć meczów w kraju i sześć za granicą. Następnie odbędą się półfinały i finały.
Trener reprezentacji Polski kobiet, Piotr Makowski podał skład na piątkowy i niedzielny mecze z Grecją w ramach Ligi Europejskiej, w której Polska debiutuje.
Rozgrywające: Emilia Kajzer, Joanna Wołosz
Atakujące: Tamara Kaliszuk, Malwina Smarzek, Katarzyna Zaroślińska
Środkowe: Agnieszka Kąkolewska, Katarzyna Połeć, Aleksandra Sikorska
Przyjmujące: Klaudia Kaczorowska, Daria Paszek, Aleksandra Wójcik
Libero: Agata Durajczyk
Kalendarz:
Piątek, 06 czerwca, MILICZ
14.30, Hala Sportowa Milicz, mecz Polska – Grecja Ligi Europejskiej siatkarek 2014
(transmisja Polsat Sport)
17.30, Hala Sportowa Milicz, mecz Polska – Czarnogóra Ligi Europejskiej siatkarzy 2014
(transmisja Polsat Sport News)
20.00, Milicz, 10. edycja Alei Gwiazd Siatkówki
Niedziela, 08 czerwca, WAŁBRZYCH
14.30, Hala Aqua Zdrój, mecz Polska – Grecja Ligi Europejskiej siatkarek 2014
(transmisja Polsat Sport)
17.30, Hala Aqua Zdrój, mecz Polska – Czarnogóra Ligi Europejskiej siatkarzy 2014
(transmisja Polsat Sport)