··· ···
··· ···
··· ···
··· ···

Finałowy turniej WGP II Dywizji: Polska - Korea 3:0. Biało-czerwone zwycięzcą turnieju

Polska pokonała zespół Korei 3:0 (25:19, 25:21, 25:21) w meczu finałowym World Grand Prix II Dywizji w czeskiej Ostrawie. To był trzeci finał z rzędu, w którym zagrały biało-czerwone, ale pierwszy zwycięski. Przed rokiem przegrały z Dominikaną 2:3, a dwa lata temu w Lublinie uległy Holandii 0:3. W spotkaniu o trzecie miejce Niemcy wygrały z Czechami 3:1 (25:23, 17:25, 25:20, 25:23).

Biało-czerwone w sobotnim półfinale pokonały Czeszki 3:1. - Jesteśmy szczęśliwe, że udało nam się wygrać. Najważniejszą rzeczą w półfinałowym starciu była koncentracja i unikanie błędów własnych. W końcówce pierwszego seta Czeszki miały odrobinę więcej szczęścia, ale w kolejnych partiach pokazałyśmy charakter i zaprezentowałyśmy typową dla nas grę. To dla nas bardzo ważne zwycięstwo, które pozwala nam pewniej patrzeć w stronę meczu finałowego - mówiła po sobotnim meczu Agnieszka Kąkolewska.

Pierwszą partię spotkania od dobrej zagrywki rozpoczęły biało-czerwone, dzięki której objęły prowadzenie 4:1. Koreanki jednak szybko odrobiły straty i doprowadziły do remisu 4:4. Biało-czerwonym jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną wyszły na dwupunktowe prowadzenie 8:6. Po wznowieniu gry polski zespół zaczął mieć spore problemy z dokładnym przyjęciem 8:10. W dalszej części seta drużyny grały niemal punkt za punkt. Przed drugą pauzą trener Jacek Nawrocki zdecydował się na zamianę przyjmującej, miejsce Martyny Grajber zajęła Patrycja Polak 16:15. Polska dzięki zagrywce Agnieszki Kąkolewskiej i dobrej grze w bloku wypracowała pięć oczek przewagi 19:15. Koreanki natomiast popełniały bardzo proste błędy. Polki do końca utrzymały koncentrację i wygrały premierową odsłonę meczu 25:19.

W kolejnym secie reprezentacja Polski kontynuowała swoją dobrą, ale przede wszystkim skuteczną grę. Polki dobrze broniły piłkę w polu, wyprowadzały skuteczne kontrataki oraz świetnie ustawiały blok. Po udanym ataku Bereniki Tomsi, biało-czerwone schodziły na przerwę techniczną prowadząc 8:6, a chwilę później było już 10:7. W dalszej części tej partii nasze zawodniczki w pełni kontrolowały grę. Ręki w ataku na skrzydle nie zwalniała Tomsia i Grajber, a na środku Zuzanna Efimienko 16:11. Kiedy wydawało się, że polski zespół pewnie zmierza po wygraną w tym secie, do gry włączyły się siatkarki z Azji. Dzięki zagrywce kapitan Korei - Yeon Koung Kim i udanym kontratakom zniwelowały stratę do jednego oczka 20:21. Jednak w najważniejszych momentach tej partii więcej zimnej krwi zachowały podopieczne Jacka Nawrockiego, który zwyciężyły 25:21. Ostatni punkt ze środka zdobyła Efimienko.

Trzeci set początkowo nie wskazywał na tak szczęśliwe zakończenie dla reprezentacji Polski. Partię od serii świetnych zagrywek rozpoczęła Yeon Koung Kim 4:0 i 8:2. Biało-czerwone nie złożyły broni. Zaczęły bardzo cierpliwie grać w obronie i wyprowadzać skuteczne kontry, dzięki czemu zniwelowały stratę do jednego oczka 8:9. Z dobrej strony pokazała się Roksana Brzóska, a także Monika Bociek, która chwilę później również pojawiła się na parkiecie. To wszystko wybiło z uderzenia Koreanki, które zaczęły popełniać proste błędy. Na drugiej pauzie Polska prowadziła 16:14. Po wznowieniu gry nasze siatkarki ustawiały szczelny blok i nie pozwalały skutecznie atakować Kim 23:20. W bloku w tym fragmencie meczu równych nie miała Malwina Smarzek. To właśnie wspomniana zawodniczka zdobyła ostatni, dwudziesty piąty punkt, atakując z prawego skrzydła 25:21. Tym samym biało-czerwone zostały zwyciężczyniami World Grand Prix II Dywizji.

Polska: Agnieszka Kąkolewska, Berenika Tomsia, Zuzanna Efimienko, Joanna Wołosz, Martyna Grajber, Malwina Smarzek, Agata Witkowska (L) oraz Patrycja Polak, Roksana Brzóska, Monika Bociek
Trener: Jacek Nawrocki, II trener: Waldemar Kawka

Korea: Hye Seon Yeum, Heejin Kim, Yeon Koung Kim, Su Ji Kim, Jeongah Park, Hyo Jin Yang, Hae Ran Kim (L) oraz So-La Lee, Yeongyeon Kim, Minkyoung Hwang
Trener: Hong Sungjin, II trener: Kim Sunghyun