Baku i reszta
W tym tygodniu czekają nas nie lada emocje, związane z prestiżową Ligą Mistrzów kobiet sezonu 2012/2013. W fazie grupowej tych elitarnych rozgrywek dojdzie do trzech konfrontacji polsko-azerskich. Naszym Internautom przedstawiamy sportowy dorobek tego kraju. Sukcesy w siatkówce kobiecej nie są dziełem przypadku.
Jeszcze kilka lat temu, tego typu rywalizacja wzbudziłaby zainteresowanie tylko u najbardziej wysublimowanych sportowych koneserów. Lekki uśmiech na twarzy, trochę niewybrednych żartów, w sumie - emocji niewiele.
Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Współczesny Azerbejdżan to już nie jest egzotyczna prowincja usytuowana gdzieś na krańcach świata z charakterystyczną szarością zaschniętego błota czy górskim krajobrazem wyniosłego Kaukazu.
Niektórzy Azerowie mawiają, że Azerbejdżan to „Baku i reszta”. I pewnie coś w tym jest - stołeczne Baku to przecież światowa metropolia, pełna wspaniałych zabytków.
Podczas Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie sportowcy azerscy wywalczyli aż 10 medali (2 złote – 2 srebrne – 6 brązowych), a więc tyle samo co reprezentanci… Polski! A był to dopiero piąty start reprezentacji Azerbejdżanu na letnich igrzyskach. Każdy złoty medalista otrzymał z kasy państwa premię w wysokości ponad 2,5 miliona złotych.
Krótka historia olimpijskich występów Azerów:
1996 1 medal (0-1-0) 34. miejsce 23 sportowców - 9 dyscyplin
2000 3 medale (2-0-1) 34. miejsce 31 sportowców - 8 dyscyplin
2004 5 medali (1-0-4) 50. miejsce 36 sportowców - 10 dyscyplin
2008 7 medali (1-2-4) 39. miejsce 39 sportowców - 10 dyscyplin
2012 10 medali (2-2-6) 30. miejsce 53 sportowców - 15 dyscyplin
Azerbejdżan to oczywiście ropa naftowa, która jest największym bogactwem naturalnym kraju, stanowiącym około 70% całej produkcji całego kraju. Ale to nie wszystko - wydobywa się również m.in. złoto i srebro, co sprawia, że ta republika kaukaska należy do najszybciej rozwijających się krajów świata! A wszystko odbywa się pod czujnym okiem miejscowych oligarchów i służb specjalnych.
W głównej mierze stąd bierze się dzisiejsza potęga sportu azerskiego. Już nie tylko zapaśnicy, judocy, ciężarowcy czy strzelcy znani są na całym świecie. Takie firmy, jak Rabita Baku, Azerrail Baku oraz Lokomotiv Baku rozpoznają wszyscy kibice siatkówki. Szczególnie w żeńskim wydaniu. To właśnie one sprawdzą umiejętności polskich zespołów z Sopotu, Dąbrowy Górniczej i Muszyny.
W lidze azerskiej dominują zespoły z Baku. Jedynie Szyrwan - sponsorowany dzięki bogatym złożom ropy naftowej - ze wschodnich rubieży kraju, próbuje nawiązać walkę ze stołecznymi drużynami.
Przypomnijmy na koniec, że Azerbejdżan to czwarta ekipa pamiętnych dla nas, siatkarskich mistrzostw Europy pań, które odbyły się na parkietach Chorwacji w 2005 roku, a w gronie wyróżnionych znalazły się Ałła Chasanowa (najlepiej serwująca) i urocza Walerija Korotenko (najlepsza libero).
Warto wiedzieć:
1806: pod panowaniem carskiej Rosji
koniec XIX wieku: polski szlachcic Witold Zglenicki jako pierwszy wydobywa ropę z dna morskiego w Baku
1924: fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to dzieje Cezarego Baryki mieszkającego w Baku w Cesarstwie Rosyjskim
1963: w Baku przychodzi na świat Garri Kasparow – mistrz świata w szachach
1991: niepodległy Azerbejdżan
2007: Baku zgłasza swoją kandydaturę do organizacji Igrzysk XXI Olimpiady w 2016 roku
2011: azerski duet Ell & Nikki wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2011
2012: Baku gospodarzem 57. Konkursu Piosenki Eurowizji