Atomowy alfabet 2012 roku
Mistrz Polski Atom Trefl Sopot podsumował miniony rok. Najważniejszym wydarzeniem było zdobycie złotego medalu. Jednak w klubie działy się inne, istotne rzeczy, na które nie zawsze zwracano uwagę. Atom Trefl życzy sympatykom naszej dyscypliny sportu wszystkiego najlepszego w Nowym 2013 Roku.
A jak ASY SERWISOWE
180 asów serwisowych zagrały w 2012 roku siatkarki ATOMu Trefla Sopot swoim rywalkom w polskiej ekstraklasie.
B jak BIELECKI ALEKSANDER
Nie ma osoby w sportowym świecie, która nie znałaby osoby doktora Aleksandra Bieleckiego. Ten wybitny specjalista fizjoterapii zajmował się zawodniczkami ATOMu Trefla Sopot na tyle skutecznie, że drużynie nie przytrafiła się pomimo napiętego grafiku meczowego ani jedna kontuzja!
C jak ...COME AND TAKE MY HAND!
Czyli jeden z wersów piosenki Beyonce “End of time”. Utwór ten został uznany w pewnym sensie za hymn klubowy ATOMu Trefla Sopot na chwilę przed rozpoczęciem sezonu ligowego 2012/2013. Od tamtej pory można go usłyszeć wielokrotnie podczas meczów sopockiej drużyny.
D jak DONALD TUSK
Znany ze swej sympatii do sportu szef polskiego rządu, zamierza „na żywo” dopingować siatkarki ATOMu Trefla Sopot. Premier spotkał się z sopockim zespołem. Wszystko działo się podczas meczu Lechii Gdańsk, na który w ramach relaksu wybrały się siatkarki klubu mistrzyń Polski.
E jak ELEGANCJA
Piękne sportowo na boisku, piękne również poza nim - czarujące i bardzo kobiece oblicze siatkarek ATOMu Trefla Sopot zostało wydobyte podczas sesji zdjęciowej do ekskluzywnego sezonowego kalendarza klubowego.
F jak FREKWENCJA REKORDOWA
Finałowy mecz o mistrzostwo Polski z Bankiem BPS Muszynianka Fakro oglądało w ERGO ARENIE 5,5 tysiąca kibiców.
G jak GRAMY W LIDZE MISTRZYŃ
W 2012 roku zakończył się pierwszy, debiutancki sezon ATOMu Trefla Sopot w tych prestiżowych rozgrywkach w gronie najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Siatkarki dotarły do 1/8 finału. Teraz w 1/12 zmierzą się z Vakifbankiem Stambuł.
H jak HORORRY SIATKARSKIE
W 2012 roku siatkarki ATOMu Trefla Sopot rozegrały zaledwie osiem „pięciosetówek” wśród meczów ligowych, Pucharu i Superpucharu Polski oraz Ligi Mistrzyń. Kibice nie mieli więc zbyt wielu okazji
do oglądania ponad dwugodzinnych pojedynków czy to w Sopocie, czy na wyjazdach. 25 meczów kończyło się wynikiem 3:0. 17 zaś wynikiem 3:1.
I jak IGNATOWICZ, JASIŃSKI, MAKOWSKI
W 2012 roku ta właśnie trójka sędziów była arbitrami podczas największej liczby meczów ATOMu Trefla Sopot. Każdy z nich "gwizdał" mecze sopockiej drużynie po 5 razy.
J jak JAK ONE ŚPIEWAJĄ!
O tym kibice mieli okazję się przekonać odsłuchując specjalnie przygotowaną na czas świąt kolędę, którą siatkarki zaśpiewały w studiu Radia Gdańsk.
K jak KIBICE
ATOM Trefl Sopot może się pochwalić najwyższą frekwencją podczas meczów rozegranych w 2012 roku. W temacie kibiców nie można zapomnieć o kibicowskiej "jednostce specjalnej". Sopocki Klub Kibica Siatkówki był w mijającym roku najaktywniejszą grupą siatkarskich kibiców w Polsce. Sopoccy fani nie opuścili praktycznie żadnego wyjazdu, udając się również w odległe rejony do Zurychu czy Villa Cortese.
L jak LIBERO DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Ciekawe sytuacje miały miejsce z zawodniczkami grającymi na pozycji libero w sopockiej drużynie. W ubiegłym sezonie ówczesny trener Alessandro Chiappini postanowił zgłaszać do gry nominalną libero Magdalenę Saad jako przyjmującą. Jakież było zdziwienie trenera przeciwnej drużyny, gdy to właśnie ta zawodniczka wędrowała w pole serwisowe po raz pierwszy i nikt nie mógł wiedzieć, w jaki sposób będzie ona zagrywać! Nietypowych sytuacji było zresztą więcej – dość niedawno Magdalena Kuziak, również zgłoszona do gry jako przyjmująca, a nie libero, musiała pozostać na boisku i wesprzeć koleżanki w elemencie… bloku.
M jak MISTRZOSTWO POLSKI
27 marca po czwartym wygranym meczu z Bankiem BPS Muszynianką Fakro ATOM Trefl Sopot po raz pierwszy w historii wywalczył mistrzostwo Polski.
N jak NUMER 15
Po raz pierwszy w historii siatkówki zdarzyło się, aby kibice wybrali numer zawodniczce. Taka sytuacja miała miejsce zaraz po zakontraktowaniu Rachel Rourke – Australijka zdecydowała się na to, aby kibice drogą głosowania sami wybrali jej numer, z jakim będzie grała.
O jak OSIEM DO ZERA
Tyle przegrywały w półfinałowym tie breaku siatkarki ATOMu Trefla Sopot z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza. Przyszłe mistrzynie Polski najpierw przegoniły rywalki 13:12, a następnie wygrały 15:12. - Nigdy nie przeżyłam takiego piątego seta. Naprawdę, nigdy (śmiech). Było już 0:8. Naprawdę, to nieprawdopodobne – wspominała z niedowierzaniem po spotkaniu środkowa sopockiej drużyny, Corina Ssuschke-Voigt.
P jak PIŁKA NOŻNA
W półfinałowym meczu przeciwko Tauronowi MKS Dąbrowa Górnicza miała miejsce najbardziej spektakularna obrona piłki w tym sezonie – Ewelina Sieczka w ostatniej chwili wybroniła piłkę w iście piłkarskim stylu.
R jak RABITA BAKU
Najbardziej klasowy rywal, z jakim mierzyły się zawodniczki ATOMu Trefla Sopot w mijającym roku. Najpierw zagościły one w ERGO ARENIE jako klubowe mistrzynie świata, a sezon później jako drugi najlepszy klub globu.
S jak SKRĘCONA KOSTKA
Dwa dni przed pierwszym meczem 1/8 finału Ligi Mistrzyń w ERGO ARENIE z Rabitą Baku, na przedostatnim treningu Megan Hodge nieszczęśliwie opadła na boisko po ataku i skręciła kostkę. Serca zamarły, ale szybka interwencja sztabu medycznego sprawiła, że jedna z najlepszych zawodniczek ATOMu opuściwszy trening na dzień przed konfrontacją z Azerkami, mogła uczestniczyć w arcyważnym meczu z mistrzyniami świata. Atomówki wygrały je zresztą 3:1, a Hodge zdobyła aż 28 punktów.
T jak TIUMEŃ
Pierwsze sparingi w przerwie między sezonami i pierwsze trofeum - Atomówki w sierpniu 2012 roku wywalczyły w obecnym składzie pierwszy puchar podczas turnieju w rosyjskim Tiumenie.
U jak UCZNIOWIE
Siatkówka pełna energii oraz Atomowa klasa to dwa programy, jakie w minionym roku uruchomił klub, aby popularyzować siatkówkę wśród uczniów zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych. W pierwszym z nich siatkarki w roli trenerek zdradzały młodzieży szkolnej tajniki siatkarskiego rzemiosła. Zgodnie z ideą drugiego z programów, wychowawcy klas mogą zabrać swoich uczniów na mecz siatkarek z Sopotu za symboliczną opłatą, a najliczniej przybyła klasa wygra trening z mistrzyniami Polski.
V jak VAKIFBANK STAMBUŁ
Końcówka roku przyniosła Atomówkom przeciwnika w 1/12 finału Europejskiej Ligi Mistrzyń CEV. To kolejny świetny rywal na drodze mistrzyń Polski. Mecze będą na pewno niezmiernie ciekawe, a klub wyszedł do kibiców z rewelacyjnym konkursem – tym samym jeden z kibiców, który zakupi bilet i przyjdzie na to spotkanie, zostanie wylosowany po hitowym pojedynku i jako zwycięzca wraz z osobą towarzyszącą pojedzie obejrzeć rewanż do samego Stambułu.
W jak WYJAZDY
W 2012 roku Atomówki pokonały łącznie (licząc mecze polskiej ekstraklasy oraz Europejskiej Ligi Mistrzyń) ponad 38 tysięcy kilometrów.
X jak X ZWIĄZEK
Związek X był substancją, dzięki której powstały i miały energię Bójka, Bajka i Brawurka – bohaterki popularnej kreskówki Atomówki. W rzeczywistości po każdym treningu czy meczu zawodniczki ATOMu Trefla Sopot również muszą – jak wszyscy inni sportowcy – przyjmować suplementy sportowej diety. Za ten sportowy Związek X odpowiada w Sopocie dr Aleksander Bielecki – to on dobiera składniki i dba o odpowiednie proporcje witamin. Oczywiście głównym składnikiem mikstury jest woda, która sopockim Atomówkom idzie jak… woda. Szacuje się, że w ciągu mijającego roku zapotrzebowanie drużyny na wodę wyniosło ponad 8 tysięcy butelek! Każda z nich ma pojemość 1,5 litra, a zatem całość daje łącznie ponad 12 tysięcy litrów wypitej podczas samych treningów wody.
Z jak ZAWODNICZKI ZAGRANICZNE
Tegoroczny skład ATOMu Trefla Sopot jest dużo bardziej polski, niż ten z ubiegłego sezonu. W roku 2012 mieliśmy jednak w Sopocie prawdziwą Wieżę Babel – w klubie pracowały osoby z aż ośmiu krajów: zawodniczki z Turcji, Hiszpanii, USA, Niemiec, a teraz także Brazylii, Kuby i Australii. Nie zapominajmy także o włoskim sztabie szkoleniowym.