Pamięci Agaty
Polscy siatkarze w sobotę zaczynają występ w mistrzostwach Europy. Z kolei reprezentacja siatkarek wkracza w decydującą fazę przygotowań do startu w mistrzostwach Starego Kontynentu, w których będzie bronić brązowego medalu zdobytego dwa lata temu w Łodzi. W piątek drużyna Alojzego Świderka rozpoczyna start w III Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej, który będzie najważniejszym sprawdzianem formy naszej kadry przed mistrzostwami.
Memoriał wpisał się już na stałe do siatkarskiego kalendarza. Poprzednie dwie edycje odbyły się w katowickim „Spodku”. Tym razem Memoriał został przeniesiony do Dąbrowy Górniczej, gdyż w „Spodku” w tym samym czasie odbywają się targi górnicze. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej stale się rozwija. W pierwszej edycji startowały drużyny klubowe, a Memoriał wygrał BKS Aluprof Bielsko-Biała, prowadzony wówczas przez Igora Prielożnego. W drugiej edycji organizatorzy sprowadzili już reprezentacje narodowe i obok Polski w turnieju grały Serbia, Chorwacja i Czechy. Teraz obsada też jest wyśmienita. Z naszą reprezentacją będą rywalizować aktualne mistrzynie świata Rosjanki, silna drużyna Chorwacji oraz Słowacja. Mecze zapowiadają się więc niezwykle ciekawie.
Memoriał ma jednak znaczenie nie tylko sportowe i kulturalne. Organizatorzy od lat stawiają sobie za cel podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa oraz transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego. W dwóch poprzednich edycjach idea „Podaruj innym cząsteczkę siebie” znalazła głęboki oddźwięk wśród siatkarskich kibiców. Jednocześnie czcimy pamięć naszej dwukrotnej mistrzyni Europy, przypominając jej heroiczną walkę z chorobą. Na konferencji prasowej jaka odbyła się przed Memoriałem, trener Alojzy Świderek zresztą opowiadał o przygotowaniach do mistrzostw Europy w 2003 r. i już wówczas mówił, że doskonale znane były im zdrowotne kłopoty naszej znakomitej środkowej bloku. Świderek wówczas był asystentem Andrzeja Niemczyka, a Polska po pamiętnym finale z Turcją z Agatą Mróz w składzie wywalczyła sensacyjnie mistrzostwo Europy. Niemczyk powtórzył ten sukces także w 2005 r., a Agata Mróz i wówczas była jednym z najważniejszych ogniw naszej drużyny narodowej.
W tegorocznym Memoriale Agaty Mróz sensacyjnie zapowiada się pojedynek Polski z Rosją. Drużyny mają z sobą kilka rachunków do wyrównania. W poprzednich mistrzostwach Europy właśnie przegrana z naszą reprezentacją zamknęła Rosji drogę do półfinału. W 2009 r. Rosja grała jednak przeciętnie, wielką formę ta drużyna miała natomiast w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Japonii. W starciu z nimi zbyt wiele do powiedzenia nie mieliśmy, a Rosja grała wówczas fantastycznie i zasłużenie wywalczyła potem złoty medal.
W tym roku obie reprezentacje walczyły w cyklu World Grand Prix i obie zakończyły go rozczarowane. Polkom nie udało się wywalczyć awansu do turnieju finałowego, a Rosjanki zostały bez medalu po przegranej w meczu o III miejsce z Serbią. Mimo wszystko to Rosja jest powszechnie uważana za wielkiego faworyta mistrzostw Europy.
Naszą reprezentację też uznaje się za jednego z kandydatów do medali, nadzieje związane ze startem w ME są nie mniejsze niż nadzieje wiązane z męską kadrą Andrei Anastasiego. Drużyna narodowa po World Grand Prix została trochę wzmocniona i bardzo ciekawi jesteśmy jak wypadnie np. powrót do drużyny narodowej Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty.
Pozostałe dwie drużyny są niżej od nas notowane, ale zwłaszcza Chorwacja będzie zapewne niezwykle groźna. Ta reprezentacja była potęgą w latach 90-tych, gdy trzykrotnie zdobywała wicemistrzostwo Europy, ale to była w dużej mierze zasługa naturalizowanych Rosjanek. Teraz jednak z roku na rok Chorwacja podnosi poziom i liczy na sukcesy w mistrzostwach Europy.
Czekamy więc niecierpliwie na rozpoczęcie III Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej gdyż organizatorzy zapewnili sporo atrakcji także pozasportowych. Zobaczymy też w jakim miejscu jest obecnie nasza reprezentacja i co w niej zmieniło się od startu w World Grand Prix.
Krzysztof Mecner